Mardin Roj

Doktor, siyasi olunca Mardinli tutuklunun ameliyatını iptal ettirdi

Doktor, siyasi olunca Mardinli tutuklunun ameliyatını iptal ettirdi
  • 6 Şubat 2022 22:57

Siyasi tutuklu olduğunu beyan ettiği için ameliyatı iplat edilen ve ayrımcılık yapan doktorlar hakkında suç duyurusunda bulunan Seyithan Ay, sevk edildiği Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yanlış tedavi uygulandığını öğrendi.

 

 

 

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan ve 29 yıl 8 aydır cezaevinde olan Seyithan Ay, 6 ay önce boğazından rahatsızlanarak revire başvurdu. Basit tıbbi müdahalelerle rahatsızlığı geçmeyince Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen Ay’a 4 ayı aşkın süre ilaç tedavisi uygulandı. Ancak buna rağmen iyileşme göstermeyen Ay, 13 kilo kaybederken, doktorlar ameliyat edilmesi gerektiğini belirtti. 2021 yılının Kasım ayının son günlerinde yeniden hastaneye sevk edilen Ay, kulak, burun, boğaz servisindeki doktorun ırkçılığına maruz kaldı.

 

 

 

AMELİYATI İPTAL EDİLDİ

 

 

 

Tedavi sırasında Ay’a hangi gerekçeyle cezaevinde kaldığını soran Doktor M.H.E., “Siyasi tutukluyum” cevabı üzerine “Senin ameliyata ihtiyacın yok. İlaca da ihtiyacın yok. Sen bu şekilde yaşayabilirsin. Tedaviyi sonlandırabiliriz” dedi. Bunun üzerine Ay ile doktor M.H.E. arasında tartışma yaşanırken, Ay hastaneden çıkarılarak cezaevine geri götürüldü. Ameliyat edilmeyi bekleyen Ay’ın ameliyatı da kendisiyle görüşme alınmadan Doktor N.G. tarafından iptal edildi.

 

 

 

TEDAVİNİN YANLIŞ YAPILDIĞI TESPİT EDİLDİ

 

 

 

Rahatsızlığının devam etmesi üzerine Ay, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerine Dicle Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Dicle Üniversitesi Hastanesinde tedavisine başlanan Ay’ın, tedavisinin yanlış yapıldığı, boğazından alınması gereken parçanın yanlış yerden alındığı tespit edildi. Bunun üzerine Ay’ın tedavisi sil baştan başlandı.

 

 

 

2 DOKTOR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

 

 

 

Ay’ın durumdan ailesi ve avukatı Lokman Emen’i haberdar etmesi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğine, Diyarbakır İl Sağlık Müdürlüğü, Diyarbakır Tabip Odası ile Türk Tabipler Birliği’ne (TTB) de durumu bildirerek şikayette bulunan avukat Emen, 2 doktor hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti. Ay’a yönelik söylemlerin “açık bir nefret ve ayrımcılık suçu” olduğunu belirten Emen, doktorların görevi kötüye kullandıklarını ifade etti.

 

 

 

17 KİLO KAYBETTİ

 

 

 

Ay’ın ameliyatını iptal eden ve ırkçı muamelede bulunan doktorlar hakkında suç duyurusunun yanı sıra yanlış tedavi nedeniyle de ilgililer hakkında suç duyurusu yaptıklarını belirten Emen, alınan parça sonucu eksik sonuçlar elde edildiğini söyledi. Ay’ın yeniden biyopsiye alınacağını vurgulayan Emen, müvekkilinin bu sürede 17 kilo kaybettiğini söyledi. Ay’ın ciddi sağlık sorunları olduğunu ve endişe ettiklerini dile getiren Emen, şöyle devam etti: “Konuşmakta ciddi sıkıntı yaşıyor. Konuşmakta ve nefes almakta zorluk çekiyor. Boğazı zorlanıp, ağrıdığı için sürekli öksürüyor. Bazen aynı şeyi 3-4 defa tekrarlamak zorunda kalıyor. Bazen anlaşılmayınca yazmak zorunda kalıyor. Bu 6 aylık süre boyunca sadece sıvı gıda ve mamalarla besleniyor. Son süreçlerde cezaevlerinde çok ciddi hak ihlalleri var. Vahim bir tablonun içindeyiz. Hasta mahpuslar adeta kaderlerine terk edilmiş durumdalar. Bu durumdan hem Adalet Bakanlığı hem Sağlık Bakanlığı bizzat sorumludur. Acilen harekete geçilmesi gerekmektedir.” (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ