Mardin Roj

Doktor iki kardeşiyle sağlık çalışanını darp etti

Doktor iki kardeşiyle sağlık çalışanını darp etti
  • 06 Şubat 2021
Derik İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli olan doktor M.S.A., hastanede yapılan kimi usulsüzlüklerde isminin geçmesinden sorumlu tuttuğu İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde çalışan sağlık memurunu iki kardeşi ile birlikte kuruma baskın yaparak darp etti.
Mardin Derik İlçe Devlet Hastanesi’nde görevli olan doktor M.S.A., önceki gün avukat olan kardeşi H.A. ve diğer kardeşi M.A. ile birlikte İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne baskın yaptı. Doktor M.S.A., hastanede yapılan kimi usulsüzlükler nedeniyle yürütülen incelemede isminin geçmesinden tuttuğu kurumda tıbbi sekreter olarak çalışan Veysi Sayan’ı feci şekilde darp etti. Şiddete maruz kalan Sayan’ın bir gözü morarırken, vücudunun çeşitli yerlerinde ezilmeler oluştu.
SERBEST BIRAKILDILAR
Olay sonrası kuruma gelen polisler, şiddet gören Sayan’ın şikayeti ile doktor ve iki kardeşini gözaltına aldı. Emniyete götürülen doktor ve kardeşleri ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.
Maruz kaldığı şiddete dair konuşan Veysi Sayan, Derik İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne geçici olarak görevlendirildiğini dile getirip, Derik Devlet Hastanesi’nde kimi usulsüzlüklerin tespit edilmesi üzerine kısa süre önce konuyla ilgili inceleme başlatıldığı bilgisini paylaştı.
Kendisine hakkında da inceleme başlatılması üzerine  alınan ifadesinde bildiklerini anlattığını söyleyen Sayan, olayın peşini bırakmaması üzerine doktor M.S.A. tarafından tehditler almaya başladığını kaydetti.
‘USULSÜZLÜKLERİN ÜSTÜNE GİTMEMEMİ SÖYLEDİLER’
Sayan, yaşananları şu sözlerle dile getirdi: “Whatsapp yazışmaları oldu. Tehdit ettiler ama ben bir anlam veremedim. Olayın bu boyuta geleceğini hiçbir şekilde kestiremedim. Darp edilmemim nedeni hastanede daha önce belli usulsüzlükler oldu. Bu usulsüzlüklerin üstüne gitmememi söylediler ve kapatmamı istediler. Bunlara kulak asmayınca, hakkımı arayacağımı, gereksiz yere 1 buçuk yıldır geçici görevle görevlendirildiğimi, olayı kapatmayacağımı söyleyince bu olaya maruz kaldım.”
Sayan, sağlık çalışanlara dönük saldırılara tepki gösterilirken bir sağlıkçıdan şiddet görmesinin de ayrıca üzücü olduğunu ifade etti.
SES: ÖNLEYİCİ KANUN YÜRÜRLÜĞE KONULMALI
Konuya dair konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mardin Şube Eşbaşkanı Dr. Özgür Bilek de, sağlık emekçilerine yönelik şiddet olaylarının devam ettiğini, pandemi sürecinde her gün en az bir sağlık emekçisinin şiddete uğradığını dile getirdi.
Sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarının kimi zaman hasta yakınları tarafından olduğu gibi hastane yöneticilerinden de kaynaklanabildiğini söyleyen Dr. Bilek, şiddetin kaynağının sağlık politikaları olduğunu vurguladı.
Bu konuda caydırıcı cezaların olmamasının şiddetin önünü açtığını belirten Dr. Bilek, “Bundan sonraki süreçte yetkililerin bütün sağlık emekçilerini korumaya alacak, sağlıkta şiddet vakalarını önleyecek bir kanunu en acil şekilde yürürlüğe alması gerekmektedir. Aksi halde bizler şiddete uğramaya devam edeceğiz. Belki de canımızı kaybedeceğiz. Bir süre sonra gördüğümüz şiddet ve kaybettiğimiz canlar yüzünden halkı korumaya yönelik nitelikli ve kaliteli bir hizmet sunamaz hale geleceğiz” ifadelerini kullandı.

(MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ