Mardin Roj

Diyarbakır ve Antep’te Kürt siyasetine operasyon 53 kişi gözaltında

Diyarbakır ve Antep’te Kürt siyasetine operasyon 53 kişi gözaltında
  • 14 Temmuz 2020 12:56

Sabah saatlerinde başta Diyarbakır ve Antep olmak üzere birçok kentte ev baskınları yapıldı. Diyarbakır’da 20 kadın, Antep’te ise 33 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Başta Diyarbakır ve Antep olmak üzere birçok kentte siyasi operasyonlar kapsamında sabah saatlerinde ev baskınları gerçekleştirildi. Baskınlarda aralarında Tevgera Jinên Azad (TJA) sözcüsü ve aktivistleri, sivil toplum örgütü üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyelerinin de olduğu onlarca kadın gözaltına alındı.

Kesin olmayan rakamlara göre Diyarbakır’da 20 kadının, Antep’te ise 33 kişinin gözaltına alındığı ifade edildi.

Şu ana kadar Diyarbakır’da gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler şu şekilde: Ayşe Gökkan, Gazeteci Ayşe Güney, TUHAD-FED Eşbaşkanı Elif Haran, Zekiye Güler, Hatun Yıldız, Güneş (soyadı ögrenilemedi), SES üyesi Rozerin Çatak, Panayır, Emine Kaya, Yenişehir Meclis üyesi Gülşen Dehiş, TJA Aktivistleri Selma Metin, Figen Ekti, Rabia Ateş, Demet Özkaran, Ronda Bat, Dilan Yakut, Bağlar Belediyesi Meclis üyesi Halime Bayram, Zeynep Suncak Kaya

Öte yandan TUAY-DER yöneticisi Bahar Akyapı, HDP Sur Eşbaşkanı Hatun Yıldız ve Yenişehir Belediyesi meclis üyesi Tekoşin Tekin’in evlerine baskın yapıldığı, ancak evde olmadıkları için gözaltına alınmadığı kaydedildi.

Antep’te ise Antep Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında aralarında HDP Antep İl Eşbaşkanı Musa Aydın ile merkez Şahinbey ve Şehitkamil ilçe başkanları, DBP Antep İl Eşbaşkanı Mehmet Vural ile 2 mahalle muhtarı ve 1 avukatın da bulunduğu toplam 33 kişi gözaltına alındı.

Gözaltı sayılarının artacağı belirtiliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ