Mardin Roj

Diyarbakır Newrozuna soruşturma açıldı

Diyarbakır Newrozuna soruşturma açıldı
  • 22 Mart 2021
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Newroz’da “örgüt propagandası” yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlatıldı.
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, dün Newroz Parkı’nda yüzbinlerce kişinin katıldığı kutlamalarda açılan poster ve bayraklar ile atılan sloganlar gerekçesiyle “örgüt propagandası” yapıldığı iddiasıyla soruşturma başlattı.
Kutlamalar sırasında Newroz alanına girişlerde ve sonrasında yapılan yürüyüşte çok sayıda kişi, darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında 11 yaşındaki V.Ş., 12 yaşındaki M.Ş. de bulunuyor. Ahmet Altun adlı yurttaş ise Zümrüt Kent yönündeki kontrol noktasında üzerindeki “Kürdistan” yazısı ve Federe Kürdistan bayrağı olan tişört nedeniyle gözaltına alındı. Kontrol noktasında bir engelli yurttaş da darp edilerek gözaltına alınırken, kutlama sonrası yapılan yürüyüşte de 5 kişi gözaltına alındı.
13 kişi emniyette tutuluyor 
Gün boyu gözaltına alınan yaklaşık 100 kişiden 35’i akşam saatlerinde, 52 kişinin ise gece saatlerinde serbest bırakıldığı aktarıldı. 13 kişinin ise Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu belirtildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ