Derik’teki tecavüz olayına ilişkin Mardin Barosu harekete geçti

Derik’teki tecavüz olayına ilişkin Mardin Barosu harekete geçti
  • 12 Ağustos 2022 13:18
N.Ç. Davası’nın hükümlüsü Şeyhdavut D.’nin oğlu Hattap D. ve kuzeni Hasan D. tarafından tecavüze uğrayan genç kadının faillerinin yargılanması için Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi harekete geçti.
Mardin’in Derik ilçesinde 2013 yılında Hattap D. ve kuzeni Hasan D.’nin tecavüzüne maruz kalan genç kadının yaşadıklarının Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayınlanmasının ardından Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi olaya dahil oldu. Genç kadını ziyaret eden Mardin Barosu Kadın Hakları Merkezi, genç kadından başvuru aldı. Genç kadına tecavüz ettiği belirtilen 2 şahsın yargılanması için olaya müdahil olacaklarını belirten Mardin Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Ruşen Bingül, olayın takipçisi olacaklarını belirtti.
NE OLMUŞTU? 
2013 yılında Hattap D. ve Hasan D. isimli şahısların tecavüzüne uğradığı gerekçesiyle genç kadının yaptığı şikayete rağmen ‘delil yetersizliği’  iddiasıyla failler hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Genç kadının hamile kalıp, doğum yapmasının ardından “babalık tespiti” için açtığı davada çocuğunun DNA’sı kendisine tecavüz ettiğini belirttiği Hattap D.’nin DNA’sı ile uyuşurken, o günden bu yana sanıklar hakkında işlem yapılmamıştı. Mezopotamya Ajansı’na ulaşan kadın faillerin yargılanması için destek çağrısında bulunmuştu. Olayın faillerinin kamuoyunda N.Ç.  Davası olarak bilinen 28 sanıklı dosyanın hükümlülerinden Şeyhdavut D.’nin oğlu Hattap D. ve akrabası Hasan D. olduğu ortaya çıkmıştı.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ