Derik’te zeytin zamanı

Derik’te zeytin zamanı
  • 21 Ekim 2020 10:00 | Son Güncellenme: 21 Ekim 2020 10:01

Dört bir yanı zeytin bahçeleri ile dolu olan Derik’te zeytin hasadına başlandı. Ağaçlardan topladıkları zeytinleri ayıkladıktan sonra satış için tüketime sunan bahçe sahibi Hasibe Erol, emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyledi.

Mardin’in Derik ilçesinde üretimi yapılan Derik zeytininin hasadına başlandı. Bölgede lezzetiyle bilinen Derik zeytini binlerce yıllık ağaçlara sahipken, dünyanın en iyi zeytini olarak biliniyor. Toplanmasından ayıklanmasına kadarki süreçte ise kadınlar büyük emek veriyor. Bahçe sahibi kadınlar, geçen seneye kıyasla hasadın çok olduğunu fakat ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle de kaygılı olduklarını belirtti.

‘Güneşin doğuşundan batışına kadar çalışıyoruz’

Her sene olduğu gibi bu sene de ekim ayında hasada başladıklarını ifade eden Hasibe Erol, sabahın erken saatlerinde iş başı yaptıklarını aktardı. Yıllara göre zeytinlerin bolluğunun değiştiğini söyleyen Hasibe, “Bu sene bizim zeytinlerimiz bol. Bol olması nedeniyle hem toplanması hem de yapımı baya emek istiyor. Biz sabah 6’da iş başı yapıyoruz akşam güneş batana kadar da çalışıyoruz. Benim eşim ağaca çıkıp zeytinleri serpiyor ben de aşağıda topladıktan sonra ayıklayıp torbalara dolduruyorum. Bir torba dolduktan sonra yeniden toplayıp diğer torbaları dolduruyoruz. Zeytinleri farklı renkleri ve sağlamlıklarına göre ayırıp topluyoruz. Yeşilleri de oluyor küçük ya da büyükleri de oluyor. Bunların hepsini farklı farklı topluyoruz” şeklinde konuştu.

‘Ekonomik kriz zeytinlerin önünü kesti’

Bu sene yaşanan ekonomik kriz ve koronavirüs (Covid-19) nedeniyle satışlarının az olacağını belirten Hasibe, “Her sene zeytinlerimiz hemen satılırdı. Alacakları çoktu. Bu sene ekonomik kriz yüzünden zeytinlerimizin çoğu elimizde kalacak. Bir yanda kriz, diğer yanda korona bir diğer taraftan da devletin politikaları bu satışlara etki ediyor. Bizim zeytinlerimiz hem çok sağlıklı hem de adı var. Ama Türkiye bir süredir zeytinlerini Suriye topraklarından alıyor. Bu nedenle zeytinlerimiz eskisi gibi satılmıyor. Satılsa bile olduğu fiyatından çok daha ucuza satılıyor. Bu yüzden emeklerimizin karşılığını alamıyoruz. Biz sabahtan akşama kadar sırtımız bükülene dek çalışıyoruz ama aldığımız emeğin karşılığı da ortada” dedi.

‘Siyanür fabrikası yüzünden zeytinlerimiz zarar görüyor’

Hasibe, Mazıdağı’nda bulunan Eti-Bakır Maden A.Ş. Fabrikası nedeniyle zeytinlerinin kirli havadan zarar gördüğünü söyledi. Kendilerine yakın olan fabrika yüzünden zeytinlerinin son yıllarda kurtlandığını sözlerine ekleyen Hasibe, “Eskiden bahara kadar ağaçlarımız zeytin verirdi bereketli olurdu. Ama şimdi fabrikanın da etkisiyle zeytin ağaçlarımız çok erken kuruyup bozuluyor. İlçedeki herkes bu sorunu yaşıyor. Bu sorunların hepsi de bizi çok zorluyor” ifadelerini kullandı. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ