Mardin Roj

Derik’te kaymakam ‘fiili kayyum’ oldu!

Derik’te kaymakam ‘fiili kayyum’ oldu!
  • 26 Ekim 2019

Derik Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, yapmak istedikleri etkinlik ve hizmete ilişkin kararların İlçe Kaymakamlığı’nın engeline takılmasının halkı mağdur ettiğine dikkati çekerek, “Fiili olarak kayyumu yaşıyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Mardin’in Derik Belediyesi’nin birçok karar ve etkinliği, 31 Mart yerel seçimler öncesi belediyenin kayyumu olan İlçe Kaymakamı Hakan Kafkas’ın engeline takılıyor. Kaymakamlık, ilk olarak Belediye Meclisi tarafından bir parka “Uğur Kaymaz” isminin iade edilmesine ilişkin kararı iade etti. Kaymakamlık, iade kararında ise, babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 21 Kasım 2004’te Kızıltepe’de “terörist” denilerek öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz için “terör örgütü ile ilişkili” iddiasında bulundu.

KAYMAKAMLIK KARARLARI ‘UYGUN’ BULMUYOR!

Derik Belediyesi tarafından bir süre önce yeni hizmet binasının açılışı da Kaymakamlık engeline takıldı. Yine, belediyenin şehrin kimi yerlerine yerleştirmek istediği çöp kutuları ile 3 gün olarak planlanan “Zeytin Festivali” de Kaymakamlık tarafından “uygun” görülmedi.

İlçe Kaymakamlığı’nın yanı sıra Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne atanan Vali Mustafa Yaman da bir süre önce belediyeye verilen otobüsleri geri çekerek, iş makineleri ve cenaze aracına el koydu.

‘ENGELLEMELERLE HALK MAĞDUR EDİLİYOR’

Söz konusu engellemelere ilişkin Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’a konuşan Belediye Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, yerel seçimler sonrası hayata geçirmek istedikleri hizmetler noktasında olumsuz uygulamalarla karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekti. Her faaliyet için Kaymakamlık izninin mecburi kılındığını aktaran Esmez, kentte geçtiğimiz yıllarda ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde zarar gören altyapı için gerçekleştirilen çalışmaların da polis kontrolünde yapıldığını ifade etti. Esmez, çocuklara Kürtçe hikaye kitapları dağıttıkları sırada dahi polislerin peşlerinde gezdiklerini ve dağıtımını yaptıkları kitapları inceleyerek engel olunmaya çalışıldığını belirtti.

Belediyenin hizmet yeri olduğunu vurgulayan Esmez, çalışması yarım bırakılan yollar, mahalle yolları ve “güvenlik gerekçesi” ile kapatılan yolların açılması için gösterdikleri çabanın da Kaymakamlık engeline takıldığını söyledi. Esmez, esnafın ve halkın bu engellemeler nedeniyle mağdur olduğuna işaret etti.

‘VASIFSIZ BIRAKMAK İSTİYORLAR’

Esmez, “Zeytin Festivali”ni engelleyen Kaymakamlığın benzer bir festival düzenlediğini hatırlatarak, ayrımcı bir uygulama ile karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Esmez, “Kaymakamlık kendisi festival yapıyor, sorun çıkmıyor. Midyat’ta festival düzenleniyor, izin veriliyor. Ama bizim belediyelerimiz olduğu zaman izin verilmiyor. Cizre’de, Nusaybin’de ve Kızıltepe’de biz bunları gördük. ‘Kayyum atanmamış’ denilse de fiili olarak kayyumu yaşıyoruz. Biz belediye olarak halka hizmet etmeye çalışıyoruz. HDP’nin belediyeleridir diye vasıfsız bırakmak istiyorlar. Çalıştırmak istemiyorlar. ‘İş yapmıyor, çalışmıyor’ diyebilmek için bunları yapıyorlar” diye konuştu.

‘ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ’

Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla birlikte HDP’li ilçe belediyelerindeki faaliyetlerini durdurduğunu kaydeden Esmez, “Bu hizmetler halk için yapılması gereken hizmetler. Engellenmesi halkı cezalandırmaktır. Yine de ne yaparlarsa yapsınlar biz halkımız ile birlikteyiz ve çalışmalarımızı elimizden geldiğince sürdürmeye devam ediyoruz. Eksiklerimiz yönünden halkımızın bizi anladığını da biliyoruz. Bunların üstesinden de geleceğiz” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ