Derik’te ihmalin belgesi ortaya çıktı

Derik’te ihmalin belgesi ortaya çıktı
  • 22 Ağustos 2022 11:55
Mardin’de 12 Mart 2020 tarihli UKOME toplantısına Derik’ten temsilci katılmadığı gibi kazanın yaşandığı yolun TIR geçişlerine kısıtlanması yönündeki öneriye de ne Derik Kaymakamlığı ne de İlçe Emniyet Müdürlüğü cevap verdi. 
Mardin’in Derik ilçesindeki Üçyol mevkiinde dün meydana gelen kazada 21 kişi hayatını kaybetti. Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Fabrikası’ndan yük alan TIR’ın kaza yapması ardından yaralılara müdahale etmek için etrafta toplananların arasına dalan yine aynı fabrikaya ait başka bir TIR’ın çarpması sonucu 6’sı ağır 25 kişi de yaralandı. Yaralıların tedavileri sürerken, yaşamını yitirenler Derik’te defnedildi.
 Kazaya sebep olan ihmaller zinciri tartışma konusu oldu. İlk kazanın ardından önlem alınmadığı tartışmalarının yanı sıra olay saatinde TIR’ların şehir merkezinden geçişlerine nasıl izin verildiği de bir diğer tartışma konusu oldu.
ÖNERİ DİKKATE ALINMADI 
Mezopotamya Ajansı‘nın ulaştığı Mardin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) kararı, ihmalin boyutunu gözler önüne serdi. 12 Mart 2020 tarihli UKOME toplantısına, Derik’ten temsilci katılmadığı gibi olayın yaşandığı D47-75 Karayolu’ndaki TIR trafiğinin kısıtlanması yönündeki öneriye ise Derik Kaymakamlığı ve Derik İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından cevap dahi verilmediği ortaya çıktı. Kararda; söz konusu caddede 07.00 ile 21.00 saatleri arasında TIR ve ağır tonajlı araçlar ile tehlikeli madde taşıyan araçların geçişlerinin yasaklanması istenilirken, “Derik Kaymakamlığı ve Derik İlçe Emniyet Amirliğinden tarafımıza herhangi bir cevabi yazı gelmediğinden, herhangi bir kısıtlama ve yasağın uygulanmamasına” denildi.
TEMSİLCİLER TOPLANTIYA KATILMADI
UKOME kararına göre; 12 Mart 2020 tarihinde yapılan toplantıya, Mardin İl Emniyet Müdürlüğü Temsilcisi, kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi Hukuk Müşavirliği Temsilcisi, Mardin Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Temsilcisi, Artuklu Belediyesi Başkanlığı Temsilcisi, Dargeçit Belediyesi Başkanlığı Temsilcisi, Midyat Belediyesi Başkanlığı Temsilcisi, Ömerli Belediyesi Başkanlığı Temsilcisi, Yeşilli Belediyesi Başkanlığı Temsilcisi ve olayın yaşandığı Derik Belediyesi Başkanlığı Temsilcisi katılmadı.
DİĞER İLÇELER DE RİSK ALTINDA
21 kurum temsilcisinin katıldığı toplantıda; “Trafik akışının seyrini en iyi şekilde düzenlemek, trafik yoğunluğunu azaltmak, trafik güvenliğini sağlamak, yük taşıyan araçların yol kullanım esaslarını tespit etmek, gerekli yasakları koymak, tarihi dokuyu korumak amacıyla; Kamyon, TIR, Traleybüs, çekici ve römorkları, treyler, tanker, mikser, tehlikeli madde taşıyan araçların girişlerinin yasaklanması ile ilgili” denildi.
TIR’ların geçiş güzergahları düzenlenirken, cevap vermeyen Derik Kaymakamlığı ve Derik İlçe Emniyet Amirliği’nin yanı sıra cevap verip de kısıtlamanın olmaması yönünde görüş bildiren ilçeler de dikkat çekti. Cengiz Holding’in araçlarının en çok kullandığı yollardan birinin bulunduğu Mazıdağı ilçesinde, Emniyet ve Kaymakamlık, başka yol olmadığı için kısıtlama kararı alınmaması yönünde görüş bildirildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ