Derik’te hayatını kaybedenler için HDP’nin verdiği mevlide binlerce kişi katıldı

Derik’te hayatını kaybedenler için HDP’nin verdiği mevlide binlerce kişi katıldı
  • 27 Eylül 2022 21:26

Derik’te TIR faciasında hayatını kaybeden 20 kişi için verilen mevlit programına hayatını kaybedenlerin yakınları ile birlikte binlerce kişi katıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü tarafından Derik’te 20 Ağustos’ta Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Tesisleri’nden yük aldıktan sonra şehir merkezinde iki TIR’ın karıştığı faciada hayatını kaybeden 20 kişi için olayın 40’ıncı günü dolayısıyla mevlit programı düzenlendi. Programa Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP’li Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Figen Altındağ, ilçe belediye başkanları ile hayatını kaybedenlerin yakınları ve yüzlerce yurttaş katıldı.

ERDOĞMUŞ: SORUMLULUK KENDİNİ KUDRETLİ GÖRENLERDE

Derik İlçe merkezinde verilen programda Kürtçe mevlit okunarak, hayatını kaybedenler için dualar edildi. Ardından ilk olarak söz alan Nimetullah Erdoğmuş, her ne kadar yaşanan olayın “kaza” olduğunu söyleseler de, “Bu olayda yüzde 100 bir haksızlık var. Bir ihmalkarlık var. Bir sorumsuzluk var. Bu sorumsuzluk ve sadece o araç sahiplerinindir ne de onların emekçi şoförlerinin sorumluluğudur. Bu sorumluluk ‘güç bende’ diyenlerin, ‘biz kudretliyiz’ diyenlerin, ‘biz her şeye hükmedenleriz’ diyenlerin sorumluluğudur. Bu hesap hukuk önünde adaletle, adil bir şekilde, örnek bir şekilde sorulmalıdır. Bu yüzden değerli kardeşlerim, hak yüce rabbimizin adıdır. Bu hak, bu hukuk nerede olursa olsun hukuk çerçevesinde, adaletin rehberliğinde, adalet dağıtıcıların vicdanıyla çözülmeli ve bu hesap sorulmalı diyorum” ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK: HESABINI SORACAĞIZ

Ardından konuşan Berdan Öztürk de, Türkiye’de insan hayatına değer verilmediğini belirterek, “Özellikle de bu devletin gözünde Kürt ve Kürdistan’daki insanların kıymeti yok. Kaza demeyelim. Büyük bir ihmalkarlık var. Bu da katliamdır. İçişleri Bakanı buraya geldiğinde bir af istemedi. Bu işin sorumlusunun bu Holding (Cengiz Holding) olduğunu söylemedi. Ne yaptılar? Suçlarının üstünü örtmeye çalıştılar. Kürt halkının hayatını ucuz görüyorlar. Zırhlı araçlar çocuklarımızı katlediyor, hesap vermiyor. Dağlarımızı yakıyorlar hesap vermiyorlar. Çünkü sömürgecilik, sömürgeci zihniyet ile bakıyorlar. ‘Kürtleri öldüreceğiz, topraklarını talan da edeceğiz ama hesap vermeyeceğiz’ zihniyetiyle yaklaşıyorlar. Biz DTK olarak tekrar ediyoruz; hesap verecekleri gün yakındır. Kürt halkının yaşamı ucuz değildir. Onların bu zihniyetleri, bu yaklaşımları ucuzdur. Bu zihniyet ve anlayış da yok olacak. Biz bu hesabı soracağız. Sonuna kadar da ailelerin davasının takipçisi olacağız. Ailelerin yanında olacağız. Kürt halkına düşmanlık yapanlara karşı da sonuna kadar biz özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz.

Konuşmaların ardından HDP’li heyet yakınlarını kaybedenlerin aileleri ile tek tek görüşerek, ailelere tekrar başsağlığı diledi. Verilen yemekle de program sona erdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ