Mardin Roj

Derik’te ‘güvenlik’ gerekçesiyle çöp kutularına yasak

Derik’te ‘güvenlik’ gerekçesiyle çöp kutularına yasak
  • 16 Ekim 2019

Derik Belediyesi’nin, sokaklara koymak istediği çöp kutuları İlçe Kaymakamlığı’nca “güvenlik” gerekçesiyle yasaklandı.

Mardin’in Derik Belediyesi, çevre kirliliğini önlemek ve bu yönlü şikayetleri gidermek amacıyla bir sür önce kentin tüm sokaklarına koymak istediği çöp kutuları İlçe Kaymakamlığı’nca yasaklandı.

GEREKÇE: GÜVENLİK

Belediye’nin Kaymakamlığa yaptığı başvurunun cevabında, şu ifadelere yer verildi: “Konu ile ilgili olarak geçmiş yıllarda ilçemizde meydana gelen Terör olayları, PKK/KCK Terör Örgütü mensuplarının çöp kutularına El Yapımı Patlayıcı koymak suretiyle eylem yapması birlikte değerlendirildiğinde ilçe merkezine çöp kutularının yerleştirilmesinin güvenlik açısından uygun olmayacağı hususunu arz ederim.”

‘ÇÖPÜNÜZÜ YERE ATMAYIN’

Konuya ilişkin açıklama yapan Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, çevre temizliği ve yurttaşların sağlığını korumanın en önemli görevleri olduğunu belirtti. Bu yönlü her gün şikayet aldıklarını dile getiren Esmez, “Kentte yaşanan çevre kirliliği gözler önünde. Halk tarafından her gün şikâyet alıyoruz ve halk haklı olarak çöpünü atacak bir alan bulamamakta. Belediye olarak, çevre kirliliğini önleyecek malzeme ihtiyacını karşılayamıyorsak, halka ‘çöpünüzü yere atmayın’ deme hakkımız yok. Kaymakamlığın, halkın sağılığını düşünerek bir an önce ortak bir çalışmayı onaylamasını arzu ediyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ