Derik’te aileler ‘kan parasıyla’ susturulmak isteniyor

Derik’te aileler ‘kan parasıyla’ susturulmak isteniyor
  • 23 Ağustos 2022 14:23

Antep ve Derik’te hayatını kaybedenlerin ailelerinin hesaplarına bakanlık tarafından 50 bin lira aktarılacağı duyurulurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan da sorumlu firmaların ailelere 250 bin lira ödeyeceğini açıkladı. Bu açıklamalar aileleri susturmaya dönük “kan parası” olarak değerlendirildi. 

 

Mardin’in Derik ilçesinde 21, Antep’te ise 16 kişinin hayatını kaybettiği kazalarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, 50’şer bin lira “destek” adı altında ödeme yapılacağı açıklandı. 24 Ağustos’ta ailelerin hesabına aktarılacağı belirtilen ödemenin yanı sıra AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, ailelere 250’şer bin lira ödeme yapılacağını duyurmuştu.

 

CENGİZ HOLDİNG ADINA ERDOĞAN DUYURDU

 

Erdoğan, 21 kişinin hayatını kaybettiği Derik’e dair yaptığı açıklamada, isim vermeden Cengiz Holding’i kastederek, “50 bin lira Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, bunun yanında firma 250 bin lira da onların desteğiyle bu olayda hayatını kaybeden kardeşlerimizin ailelerine bu desteği sağlamış oluyoruz” açıklaması yapmıştı.

 

AİLELERİ SUSTURMAYA DÖNÜK

 

Yapılan açıklamalar Erdoğan, hükümet ve Cengiz Holding’in aileleri “kan parası” vererek, susturma girişimi olarak değerlendirilirken, görüştüğümüz bir Sosyal Hizmet Uzmanı da trafik kazalarında bu büyüklükte bir desteğin” bu güne kadar verilmediğini söyledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın normalde hayatını kaybedenlerin ailelerine destek sunduğunu ancak bunun cüzi bir rakam olduğunu belirten Sosyal Hizmet Uzmanı, “50 bin lira konusunda olayın büyüklüğüne baktığımızda Bakanlık inisiyatif alarak bunu yapabilir. Ancak yine de daha önce olmayan bir rakam. Ancak 250 bin lira meselesi doğrudan kan parasıdır. Benzer bir olay 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski’de de yaşanmıştı. Aileler bu paraya dokunmayabilir ama hesaplarına onlardan habersiz şekilde aktarılan bir paradır. Açık şekilde kan parasıdır. Aileleri susturmaya dönük bir ödeme olarak da görebiliriz” ifadelerini kullandı. (Mezopotamya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ