Mardin Roj

Derik sokağa çıkma yasağı davasında 8 kişiye ağır hapis cezası

Derik sokağa çıkma yasağı davasında 8 kişiye ağır hapis cezası
  • 24 Kasım 2020

Derik’te 2015 yılı Kasım ve Aralık aylarında ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde tutuklanan 8 kişiye ağır hapis cezaları verildi.

Mardin’in Derik ilçesinde 2015 yılının Kasım ve Aralık aylarında ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında gözaltına alınarak tutuklanan 8 Kürt siyasetçinin tutuklu yargılandığı davada karar çıktı. Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada yargılananlar tutuklu bulundukları cezaevlerinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı. Avukatların da hazır olduğu duruşmada alınan savunmaların ardından savcılık mütalaası okundu. Savcının ceza istediği mütalaası ardından mahkeme de kararını açıkladı.

3 KİŞİYE ‘ÖRGÜT ÜYELİĞİ’ CEZASI

Mahkeme yargılanan siyasetçilerden Aladin Ecer’e “örgüt üyeliği” iddiası ile 12 yıl, Gebar Denli hakkında “örgüt üyeliği” iddiası ile 10 yıl 6 ay, “örgüt propagandası” iddiası ile 1 yıl 6 ay, Suphi Söylemez’e ise, “örgüt üyeliği” iddiası ile 12 yıl hapis cezası verdi.

5 KİŞİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Mahkeme Barış Aksın’a “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet hapis ve “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiası ile 13 yıl 4 ay, Doğan Özbahçeci’ye “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet ve “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiasıyla 8 yıl, “örgüt propagandası” iddiasıyla 1 yıl 10 ay 15 gün hapis, Fırat Özdemir’e “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiası ile 12 yıl 6 ay, “tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirme” iddiası ile 6 yıl 3 ay, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” iddiası ile 7 yıl 6 ay, Mehmet Ejder Tur hakkında, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiası ile 15 yıl 6 ay ve “Tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirme” iddiası ile 7 yıl 6 ay, Serhat Dursun hakkında ise, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet, “kasten öldürmeye teşebbüs” iddiası ile de 13 yıl 4 ay hapis cezaları verdi.

Mahkeme, 8 kişinin tutukluluk halinin devamı yönünde de karar verdi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ