Mardin Roj

Derik Kayyımı öğrenciye verilen bursa kamu zararı dedi, faizi ile geri istedi

Derik Kayyımı öğrenciye verilen bursa kamu zararı dedi, faizi ile geri istedi
  • 9 Mayıs 2020 10:56 | Son Güncellenme: 9 Mayıs 2020 10:58

Kayyım yönetimindeki Derik Belediyesi, HDP döneminde ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilere verilen 200 TL’lik bursları, “kamu zararı” olduğu iddiasıyla öğrencilerden faiziyle birlikte geri istedi.

Mardin Derik Belediyesi’nin 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimine geçmesinin ardından ekonomik durumu iyi olmayan çok sayıda üniversite öğrencisine 200 TL burs verilmişti. Ancak, belediyeye 16 Kasım 2019 tarihinde yeniden kayyım atanmasıyla birlikte öğrencilere verilen burslar faiziyle birlikte geri istendi. Kayyım tarafından 13 öğrenciye gönderilen tebligatta, 2 ay boyunca verilen bursların “kamu zararı” olduğu iddia edildi. ‘’Kamu zararına’’ ise, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yönetmeliği ile Anayasa gerekçe gösterildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal‘ın haberine göre; tebligatta, kayyım atamasının ardından yapılan iç denetimde öğrencilere toplamda 5 bin 600 TL değerinde burs verildiği tespitine yer verildi. Tebligatta ayrıca, öğrencilerin 400’er TL’lik burs ödemesini bir ay içinde faiziyle birlikte ödememeleri durumunda yasal işlem başlatılacağını bildirdi.

ŞAKA KAYYIMLA GERÇEK OLDU

Tebligat gönderilen öğrencilerden Ömer Erol, söz konusu duruma tepki göstererek, “Öğrenciler olarak vicdanen rahat değiliz. Kamuya çok zararımız oluyormuş. Bize vermesinler kendileri yesinler” sözleriyle ironide bulundu. ‘’Kayyım atanması ile beraber burslarımız kesildi, buna itiraz etmedik” diyen Erol, “Normal karşıladık. Hatta arkadaşlar arasında verdiklerini almasınlar diye şaka bile yaptık. Ama şaka gerçek oldu ve bu tebligat elimize ulaştı. Hem de koronavirüs gibi bir salgın ile uğraşırken geldi tebligatlar. Bunun bir açıklaması olamaz. Bir belediye şehrin öğrencilerine verilen 200 TL’nin peşine düşmüş ise, daha başka ne söylenebilir ki? Kayyım ne diye soran olursa bunu anlatacağız” sözleriyle durumu yorumladı.

MİLYONLARIN HESABINI VERİN

Bursun geri istenmesine tepki gösteren yerine kayyım atanan Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Şerif Kıran ise, belediyenin kendilerine de kimi tebligatlar gönderdiğini söyledi. Belediyenin gönderdiği tebligatlarda 18 bin TL’lik kamu zararından bahsedildiğini belirten Kıran, “Bizimle alakası olmayan durumlar. Zaten tebligatta da belediyenin ‘çekilen avanslar’ hesabına kaydedildiği söyleniyor. Ama ne hikmetse bizden ödeme yapmamız isteniyor. Yapılan bu işlemlerin sebebini biliyoruz. Biz belediyenin taşınmazlarının satışına dair kayyım yönetimini mahkemeye verdik. Kendince kayyım yönetimi de misilleme yapıyor. Buradan sesleniyorum; Önce kayyımlar döneminde yapılan milyonlarca TL’lik borcun hesabını verin” diye kayyıma seslendi.

‘ZARAR İÇİN KÜNEFECİLERE BAKIN’

“Biz belediyeyi devraldığımız zaman kasada 5 kuruş dahi bırakılmamıştı” diyen Kıran, kayyım yönetiminin belediyeyi 15 milyon TL borç altında bıraktığını hatırlattı. Kıran, şunları söyledi: “Belediyenin parası ile künefeler yenilmiş, tavalar yapılmıştı. Bunların hepsi belgeleri ile ortaya çıktı. Milyonları künefecilerde, tavacılarda yiyenler bugün yoksul öğrencilere verdiğimiz 200 TL’nin peşine düşmüşler. Kamu zararı olduğunu iddia ediyorlar. Kamu zararı görmek isteyenler künefecilere, tavacılara baksınlar. Yoksul 13 öğrencinin boğazına göz dikerek ne devlet yönetilir ne de belediyecilik yapılır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ