Mardin Roj

Derik Kaymakamlığı, Belediyenin Zeytin Festivali’ni yasakladı

Derik Kaymakamlığı, Belediyenin Zeytin Festivali’ni yasakladı
  • 22 Ekim 2019

Derik Kaymakamlığı, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük operasyonu gerekçe göstererek, belediyenin düzenlemek istediği “Zeytin Festivali”ni yasakladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Mardin’in Derik Belediyesi tarafından 25-27 Ekim tarihleri arasında düzenlenmek istenilen “Zeytin Festivali” İlçe Kaymakamlığı’nca yasaklandı. “Zeytin ağacı barış ağacıdır” ve “Barış ağacında buluşuyoruz” sloganıyla düzenlenmek istenilen festivale getirilen yasağa ise, Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük başlatılan askeri operasyon gerekçe gösterildi.

AKP’YE SERBEST HDP’YE YASAK!

Konuya ilişkin konuşan Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez, daha önce sokaklara koymak istedikleri çöp kovaları, belediye binasının elektrik kabloları için yapılan kazılar gibi çok sayıda çalışmanın da kaymakamlık engeline takıldığını hatırlattı.

Esmez, “Valilik dışarıda gösteri ve konser gibi etkinliklerin yasak olduğuyla ilgili bir yasa çıkartıyor. Bu yasa Eylül ayındaki Midyat Belediyesi’nin festivalini engellemiyorken bizim yeni binamızın açılış programını engelledi. Festival yapmamız engelleniyor. Bu tür kısıtlamaların şahsımızı değil halka yapılacak hizmetleri engellediğini hatırlatmak isterim. Kaymakamlık ve belediye kurumları halka karşı sorumluluğu olan kurumlardır. Derik halkı hizmet almak için bizleri seçti. Halkımıza hizmet vermemizin kısıtlanmasını kabul etmiyoruz ve bu tutumdan vazgeçilmesini talep ediyoruz” tepkisinde bulundu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ