Mardin Roj

Derik Belediyesi kenti güzelleştiren çiçekleri kendi yetiştiriyor

Derik Belediyesi kenti güzelleştiren çiçekleri kendi yetiştiriyor
  • 11 Kasım 2019

Derik Belediyesi kendi ağaçlarını üretmek için fide çalışmasına başladı. Eş Başkan Mülkiye Esmez, Meclis Üyeleri ve belediye çalışanları 5 bin adet fidan tohumunu organik gübreyle hazırladı.

Derik Belediyesi tarafından yapılan Çiçek ve Yerli Ağaçları Fide Tesisinde ağaç fidanlarının yetişmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Tüm belediye yönetimi ve tüm personeller bir hafta içerisinde 5 bin adet fide hazırlayacak. Fidanların yetişmesinden sonra kentin halka açık alanlarında; üzüm, ceviz ve zeytin ağaçları yer alacak.

Personellerle beraber fide hazırlayan Eş Başkan Mülkiye Esmez şu ifadelere yer verdi; Fide ve fidan yetiştiriciliğine başladık. İlk önce kendi alanımızı belirledik, tel örgülerimizi çektik, su ihtiyacını karşılamak için tesisatımızı kurduk ve fidelerimiz hazırlamaya başladık. İlerleyen günlerde sera alanı da yapacağız. Bu çalışmayla doğamızın kültürel yapısını koruyarak ve gelecek nesillere yeşil alanları arttırarak daha yaşanılabilir bir kent hazırlamaktayız. Bizler doğamıza, emeğimize ve kültürel değerlerimize sahip çıkmazsak çocuklarımız da sahip çıkamayacak. Bu nedenle bu tür tesisleri arttırmayı düşünüyoruz. Dileriz ki doğayı seven, doğayı koruyan ve üretici bir nesil yetişir.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ