Mardin Roj

Derik Belediyesi kendi ağaç ve çiçeklerini yetiştirecek

Derik Belediyesi kendi ağaç ve çiçeklerini yetiştirecek
  • 05 Kasım 2019

Derik Belediyesi, Derik kent merkezinde park, bahçe ve refüj alanlarında çiçeklendirme ve ağaçlandırma çalışmasıyla kente doğal güzellik katmak ve yerli ürünleri yaygınlaştırmak amacıyla Çiçek ve Yerli Ağaç Fidesi Üretim Tesisi çalışmasına başlıyor.

Derik Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından kent merkezinde ağaç ve çiçek alanlarının yaygınlaşması amacıyla Gap (Xap) yolunda kullanılmayan arsada Çiçek ve Zeytin Ağacı Fidesi Üretim Tesisi yapılacak. Yerli ürünlerin yetiştirileceği tesis de yılda yaklaşık 5 milyon tohumun fidelemesi planlanıyor. Çiçek ve Yerli Ağaç Fidesi Üretim Tesisi çalışmasının bereketli ve hayırlı bir çalışma olacağını hatırlatarak bilgi veren Eş Başkan Mülkiye Esmez, “Kentin doğal güzelliklerini arttırmak amacıyla hayata geçireceğimiz bu çalışmayla Derik’in sembolü olan zeytin ağaçlarını daha da yaygınlaştıracağız. Ayrıca tüm caddelerde, yol kenarlarında zeytin, ceviz, üzüm ağaçları ve çiçeklendirme çalışmasını kendi imkanlarımızla yapacağız.” dedi.

Derik Belediyesi Eş Başkanı M. Şerif Kıran, modern bir tesis projesiyle inşa edilecek tesisin uzun vadede yararlı olacağını aktararak şu ifadelere yer verdi; “Üretim özgürlüktür anlayışıyla belediye çalışanlarımızla beraber yerli ürünlerimizi yaygınlaştırmak ve süreklilik halinde kullanmak için böyle bir tesise ihtiyaç duymaktayız. Ürünlerimizin ve emeğimizin varlığını devam ettirebilmesi için üretici bir sistem yapısıyla hareket ediyoruz. Toplum olarak gelişmek istiyorsak tüketici zihniyetten uzak durup üretici olmak zorundayız. Çiçek ve Yerli Ağaçları Üretim Tesisi’ni en kısa vadede hayata geçireceğiz ve üreteceğimiz her ürün kendimize ve doğamıza ait olacaktır. Üretmek gerek, üretmek özgürlüktür diyerek, önümüzdeki süreçlerde hayırlı bir günde açılışımızı yapacağımızı umuyoruz.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ