Mardin Roj

Derik Belediye Eşbaşkanı Kıran: Kayyum yok hükmündedir

Derik Belediye Eşbaşkanı Kıran: Kayyum yok hükmündedir
  • 16 Kasım 2019

Kayyum atanan Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Şerif Kıran, kayyum atanmasıyla halk iradesinin gasp edildiğini belirterek, “Demokrasinin olmadığı yerde kayyumlar olur. Bu kararlar hem halk için hem de bizim için yok hükmündedir” dedi.

Mardin’de dün gözaltına alındıktan sonra görevden uzaklaştırılan ve yerlerine kayyum atanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın, Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez’in İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri halen sürüyor.

Derik’teki seçilmişler, gözaltılar, görevden uzaklaştırma ve kayyum atamalarına tepki gösterdi. Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Şerif Kıran, kayyum atamasını “65 bin Deriklinin iradesini gasp etmek” şeklinde yorumladı. Yüzde 69.34’lük oy oranıyla seçimleri kazandıklarını ifade eden Kıran, “Demokrasinin olmadığı yerde kayyumlar olur. Bu kayyum zihniyeti kabul edilemez. Alınan bu kararlar hem halk için hem de bizim için yok hükmündedir” dedi.

Kayyum politikalarıyla HDP’nin etkisizleştirilmek istendiğini söyleyen Kıran, “Halkın iradesini tanımıyor. Halkımız bu kayyumları kabul etmeyerek, karşısında duracaktır” diye konuştu.

‘OHAL DEVAM EDİYOR’

HDP’li Meclis üyesi Murat Aslan, 2016 yılında belediyeye kayyum atanmasını hatırlatarak, insan haklarının ihlal edildiğini söyledi. Demokratik siyasetin ortadan kaldırıldığını ifade eden Aslan, 15 Temmuz askeri kalkışma ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının fiili olarak devam ettiğini kaydetti. Aslan, “Şu an yaşadığımız süreç 12 Eylül sürecinden daha ağır. Büyük bir oy çoğunluğuyla seçildik. Ama bir insanın kararıyla görevimizden alınıyoruz. Asıl önemli olan halkın iradesidir. Belediyede olsak da olmasak da halkımızın haklarını savunmaya devam edeceğiz. Halkımızın demokratik, insani ve siyasi haklarını savunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘HALK İRADESİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Meclis üyelerinden Cengiz Temelli da eşbaşkanlarının “suç unsuru” olmadan gözaltına alındığını belirterek, kayyum atamasını “Gasp” olarak değerlendirdi.

Meclis üyesi İsmail Başakçı ise kayyum atamalarına karşı halk iradesine sahip çıkacaklarını belirterek, “Kayyum zoraki bir uygulamadır. Halkımız kayyumu seçmedi” ifadelerini kullandı. (MA)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ