Mardin Roj

‘Deprem vergisi’ diye çıkarılan ama depremde bulunamayan ÖİV yüzde 10’a yükseltildi

‘Deprem vergisi’ diye çıkarılan ama depremde bulunamayan ÖİV yüzde 10’a yükseltildi
  • 30 Ocak 2021
Cumhurbaşkanlığı kararı ile yüzde 7,5 olan deprem vergisi yüzde 10’a yükseltildi. Deprem vergilerinin nereye harcandığı bugüne kadar açıklık kazanmadı. 

1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nden sonra bir defaya mahsus hayata geçirilen ancak 20 yılı aşkındır kaldırılmayan deprem vergisi olarak bilinen Özel İletişim Vergisi Cumhurbaşkanlığı kararıyla yüzde 10’a yükseltildi. Her deprem döneminde nereye harcandığı tartışma konusu olan deprem vergilerinin nereye harcandığı hiçbir zaman netlik kazanmadı. İktidar deprem vergileri ile duble yollar yapıldığını savundu. Ancak deprem olduğunda ise, halka IBAN gönderilerek, her defasında yardım toplandı.

Resmi Gazete’de yer alan kararda “6802 sayılı Gider Vergileri Kanununun 39 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c), (d) bentlerindeki oranların yeniden belirlenmesi hakkındaki ekli Kararın yürürlüğü konulmasına, mezkûr maddenin yedinci fıkrası gereği karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Resmi Gazete’de belirtilen Gider Vergileri Kanunu’nun 39. maddesi’nin a, b, c ve d bentleri; her türlü mobil elektronik haberleşme, radyo ve televizyon yayınları, kablolu-kablosuz internet servis sağlayıcılığı hizmetlerinden yüzde 7,5 Özel İletişim Vergisi’ne tabi olduğunu gösteriyordu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla yüzde 7,5 olan Özel İletişim Vergisi, yüzde 10’a yükseltilmiş oldu.

Resmi Gazete kararı için tıklayın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ