Deprem sonrası bu mezarlığa 6 bin cenaze defnedildi

Deprem sonrası bu mezarlığa 6 bin cenaze defnedildi
  • 1 Mart 2023 20:08 | Son Güncellenme: 6 Mart 2023 22:00

Depremin merkez üssü Mereş’te enkaz altında halen insan bedenleri olduğu tahmin edilirken, sadece Kapıçam Mezarlığına 6 bine yakın kişi defnedildi.

 

Depremlerde Bazarcix (Pazarcık), Elbistan, Kurdoxolî (Türkoğlu) ilçeleriyle merkez ilçeleri olan Dulkadiroğlu ve Onikişubat ilçeleri ağır hasar alan Mereş’in ana arterlerinde enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Ara sokaklarda ise halen çok sayıda enkaz yerinde duruyor. Halen kimi enkazların altında hayatını kaybedenlere ait cenazelerin olduğu tahmin edilen kentte, sağ ya da cansız ulaşılamayan kişiler de var. Hangi kentte kaç kişinin hayatını kaybettiğine dair bugüne kadar resmi bir açıklama yapılmasa da, ilçelerde merkezi mezarlıklara yapılan definlerin yanı sıra hayatını kaybeden çok sayıda kişi köylerde veya gönderildikleri memleketlerinde defnedildi.

 

 

 

BİR MEZARLIKTA BİNLERCE KİŞİ

 

 

 

Mereş merkez ilçelerinden çıkarılan cenazelerin büyük çoğunluğu yeni açılan Kapıçam Mezarlığı’na defnedildi. Kuzey-Güney yönünden uzunlamasına tek parça şeklinde açılan çukurlara cenazelerin arka arkaya defnedildiği mezarlıkta, 3 farklı alanda definler gerçekleştirildi. Sadece Kapıçam Mezarlığı’na 6 bine yakın defin gerçekleştirildiği öğrenildi. Ayrıca merkez ilçelerindeki mezarlıklara da çok sayıda kişinin cenazesinin daha önceden ayrılan aile mezarlıklarına defnedildiği belirtildi.

 

 

 

Her mezarın başına bir tahta yerleştirilen mezarlıkta, ismi belirlenenlerin isimleri ve verilen numaralar da tahtalara yazıldı. Bazı yerlerde aynı aileden 10’un üzerinde kişinin isminin dikkat çektiği mezarlıkta, hayatını kaybedenlerin yakınları mezar başındaki tahtalara eşarp ve kaybettiklerinin elbiselerini astı.

 

 

 

KİMSESİZLER MEZARLIĞI

 

 

 

Kapıçam Mezarlığında bir Kimsesizler Mezarlığı kurulurken, depremde hayatını kaybedip, kimliği belirlenemeyen kişiler buraya defnedildi. DNA örnekleri alındıktan sonra söz konusu alana defnedilenlerin sayısının 100’ü aşkın olduğu belirtilirken, çoğunlukla depremden sonra yangın çıkan enkazlardan çıkarılan cenazeler ile uzuv parçalarının buraya defnedildiği belirtildi.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ