Deprem: Can kaybı artıyor, yüzlerce ölü, binlerce kişi enkaz altında

Deprem: Can kaybı artıyor, yüzlerce ölü, binlerce kişi enkaz altında
  • 6 Şubat 2023 11:27 | Son Güncellenme: 6 Şubat 2023 18:31
Mereş’te 7,7 ve Dîlok’ta 6,5 ile 6,4 büyüklüğünde art arda depremler meydana geldi. Birçok kentte hissedilen deprem nedeniyle çok sayıda bina yıkıldı, ölü ve yaralılar var, binlerce kişi enkaz altında. 
Mereş’te 7,7 büyüklüğünde, Dîlok’ta ise büyüklükleri 6,4 ile 6,5 olan iki deprem meydana geldi. Deprem çok sayıda kenttte hissedildi. Birçok bina çökerken, ölü ve yaralılar var.
AFAD: 1014 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 
AFAD, 10 kentte 1014 kişinin yaşamını yitirdiğini, 7003 kişinin yaralandığını açıkladı. AFAD’ın açıkladığı bilanço şu şekilde: Mereş’te: 191, Dilok’ta: 200, Riha’da 27, Amed’de 41, Adana’da 43, Semsur’da 20, Osmaniye’de 131, Hatay’da 250 Kilis’te 13 ve Meletî’de 98 olmak üzere toplam 1014 kişi yaşamını yitirdi. 10 ilde toplam 7003 kişi yaralandı.
7.5 ŞİDDETİNDE YENİ BİR DEPREM  
Kandilli Rasathanesi saat 13.24 civarında 7.5 büyüklüğünde bir depremin daha meydana geldiğini açıkladı. Mereş’in Gözpınar ilçesinin merkez üssü olarak açıklandığı deprem Ankara, Riha, Amed, Adana ve Meleti’de de hissedildi, hasar gören bazı binalar yıkıldı.
ERDOĞAN: 912 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, depreme ilişkin açıklama yaptı. 1939 Erzincan depreminden sonraki en büyük felaketle sarsıldıklarını belirten Erdoğan, “Şu ana kadar 912 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 5 bin 385 vatandaşımız yaralanmıştır” dedi.
AFAD VE KANDİLLİ DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ 7,7 OLARAK REVİZE ETTİ 
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Mereş’in Bazarcix ilçesinde saat 04.17’de 7,4 büyüklüğünde meydana gelen depremin büyüklüğünü 7,7 olarak revize etti. Kandilli Rasathanesi de yaptığı revizede depremin moment büyüklüğünün 7,7 olduğunu bildirdi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) depremin 7,8 büyüklüğünde olduğunu tespit etti.
RIHA’DA 20 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 
Riha ve ilçelerinde çok sayıda bina yıkıldı. Kent merkezinde ve Hewag (Bozova), Berecûk (Birecik), Pîrsûs (Suruç) ilçelerinde 60 bina yıkıldı. Enkaz altından çıkarılan 20 kişi yaşamını yitirdi, 100’e yakın kişi yaralandı.
İL İL İLK BİLANÇO: 284 CAN KAYBI, 2 BİN 323 YARALI  
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, birçok kentte hissedilen depreme ilişkin açıklama yaptı. Depremde ilk tespitlere göre, bin 710 bina yıkıldı. Resmi açıklamaya göre, toplam 284 can kaybı, 2 bin 323 yaralı ve bin 710 binanın yıkıldığı il il bilanço şöyle:
Mereş: 70 can kaybı, 200 yaralı, 300 yıkılan bina.
Hatay: 4 can kaybı, 7 yaralı, 200 yıkılan bina.
Osmaniye: 20 can kaybı, 200 yaralı, 83 yıkılan bina.
Semsur: 13 can kaybı, 22 yaralı, 100 yıkılan bina.
Amed: 14 can kaybı, 226 yaralı, 20 yıkılan bina.
Riha: 18 can kaybı, 200 yaralı, 60 yıkılan bina.
Dilok: 80 can kaybı, 600 yaralı, 581 yıkılan bina.
Kilis: 8 can kaybı, 200 yaralı, 50 yıkılan bina.
Adana: 10 can kaybı, 118 yaralı, 16 yıkılan bina.
Meletî: 47 can kaybı, 550 yaralı, 300 yıkılan bina.
BAZARCİX’DEN İLK GÖRÜNTÜLER
Depremin merkez üssü Bazarcix’tan gelen ilk görüntülere göre çok sayıda bina yıkıldı. İlçe merkezinde bir binanın üzerinden çekilen görüntüde, sadece bir cadde üzerinde bulunan çok sayıda binanın yıkıldığı görülüyor.
KIRIKHAN’DA DOĞALGAZ BORUSU PATLADI 
Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde Topboğazı köy sınırlarında yerin 200 metre altında ve 3 kilometre mesafede iki ayrı noktada depremle birlikte doğalgaz borusu patladı. Patlama sonrası  yangın meydana geldi. Yangın devam ediyor.
REZAN’DA 6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 
Amed’in Yenişehir ilçesinde bulunan 4’üncü Noter yanındaki 8 katlı aile apartmanında 8 yaşındaki bir çocuk yaralı bir şekilde enkaz altından kurtarıldı. Bir kadının ise cansız bedenine ulaşıldı. Rezan (Bağlar) ilçesinde İskan Evleri Caddesi üzerinde bulunan yıkılan Işıklar Apartmanı’nda 3 kişi enkaz altından yaralı çıkarıldı. Enkaz altındaki altı kişinin daha olduğu öğrenildi. Rezan ilçesi Emek Caddesi 482’nci sokakta yıkılan 9 katlı Akar Apartmanı’nda 27 kişi yaralı kurtarıldı. Aralarında çocukların da olduğu 6 kişi yaşamını yitirdi. Apartmanda kurtarılmayı bekleyen yaralılar var. Peyas (Kayapınar) ilçesine bağlı Tesisler semtinde bulunan Cengizler Apartmanı’nda yaralı çıkarılanların sayısı 8’e yükseldi. 7 katlı apartmanda 24 daire bulunurken, binada kaç kişinin olduğu bilinmiyor.
SURİYE’DE EN AZ 100 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 
Deprem, Suriye, Irak, Mısır, Irak ve Lübnan’da da hissedildi. Suriye’nin başkenti Şam, Lazkiye, Halep ve ülkenin kuzeyindeki birçok bölgede, binaların yıkıldığı bildirildi. Suriye devlet medyası, yıkılan binalarda en az 100 kişinin hayatını kaybettiği, 200’den fazla yaralı olduğunu duyurdu.
MARAŞ VALİSİ: HASAR CİDDİ
Maraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, kentte yaşanan depreme dair, “Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi” dedi.
AMED’DE KRİZ MASASI KURULDU
Amed’te yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Peyas ve Rezan ilçelerinde yıkılan 4 binanın enkazından çok sayıda kişi kurtarıldı. Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu, kriz masası kurdu
VALİ GÜL: 531 GÖÇÜK SÖZ KONUSU
Antep Valisi Davut Gül, “Depremin ardından ilk andan itibaren 657 ihbar aldık, tamamı değerlendirildi, kent genelinde 531 göçük söz konusu” dedi.
AFAD: 76 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremde saat 06.30 itibarıyla 7 ilde 76 kişinin yaşamını yitirdiğini, 440 kişinin yaralandığını açıkladı.
ELBİSTAN’DA 2 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Elbistan ilçesinde ilk belirlemelere göre 6 bina yıkıldı. 2 kişi yaşamını yitirdi.
SERİN APARTMANI’NDA 9 YARALI ÇIKARILDI
Rezan’da Tesisler mevkiinde Serin Apartmanı’nda 9 kişi yaralı olarak kurtarıldı. Enkaz altında çok sayıda kişi var. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.
RIHA’DA 15 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Urfa Valisi Salih Ayhan, “(Depremde) Şu an 15 vatandaşımız vefat etti, 30 vatandaşımız da yaralı” açıklaması yaptı.
AMED’DE 6 BİNA YIKILDI: 6 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ 
Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, “6 bina yıkıldı, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 79 vatandaşımız yaralandı” açıklaması yaptı.
MALATYA’DA 140 BİNA YIKILDI
Meletî’de, ilk belirlemelere göre enkaz altında kalan 23 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Valilikten yapılan açıklamaya göre, ilk belirlemelere göre 140 bina yıkıldı. Enkaz altında 23 kişinin cansız bedeni çıkarıldı. Yıkılan binaların enkazlarında devam eden arama kurtarma çalışmalarında, şimdiye kadar 420 yaralı kurtarıldı.
ADANA’DA BİNALAR ÇÖKTÜ: 1 ÖLÜ
Adana’nın Çukurova ilçesine bağlı Güzelyalı, Yurt ve Huzurevleri mahallelerinde 6 binada çöktü. Çöken binaların enkazında yurttaşlar olduğu bildirildi.
Mereş Gözpınar merkezli 7.5 büyüklüğünde meydana gelen ikinci depremde Adana’da 2 bina ve çok sayıda cami minaresi yıkıldı. Yunusoğlu Mahallesi’nde bir kişi hayatını kaybettiği öğrenildi.
AFAD: SMS KULLANIN 
AFAD, yurttaşlara, “Haberleşmelerinizi kısa mesaj servisi SMS ve internet tabanlı mesajlaşma yazılımları üzerinden yapınız. Hayati durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının” çağrısı yaptı.
RIHA’DA 10 ÖLÜ
Riha’da ilk belirlemelere göre 16 bina yıkıldı. Enkaz altında kalan 10 kişi yaşamını yitirdi. Enkaz altından 110 yaralının çıkarıldığı Riha’da, çok sayıda kişinin enkaz altında olduğu belirtildi. Haliliye ilçesinde Bahçelievler Mahallesi’nde 6 katlı bina çöktü. Çok sayıda kişi enkaz altında kaldı.
YÜZ KİŞİ ENKAZ ALTINDA 
Amed’in Rezan ilçesinde Şeyh Şamil Mahallesi’nde bulunan Barış caddesinde bir bina çöktü. Yıkılan binanın enkazında en az yüz kişinin olduğu belirtildi.
OSMANİYE’DE 34 BİNA YIKILDI
Osmaniye’de ilk belirlemelere göre 34 bina yıkıldı, enkaz altında kalan 5 kişi yaşamını yitirdi.
TESİSLER’DE 7-8 KATLI BİNA ÇÖKTÜ
Depremin en çok hissedildiği Amed’te çok sayıda bina yıkıldı. Rezan (Bağlar) ve Yenişehir ilçeleri çok sayıda binanın yıkıldığı ilçeler oldu. Rezan’da Tesisler mevkiinde 7-8 katlı bir bina yıkıldı. Çok sayıda kişi enkaz altında kaldı. 4 kişi yaralandı. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.
QOSER’DE 2 MÜSTAKİL EV YIKILDI
Depremin hissedildiği Mêrdîn’de çok sayıda bina hasar gördü. 2 müstakil ev yıkıldı. Qoser (Kızıltepe) ilçesinde bağlı Dihême kırsal mahallesinde boş olan müstakil iki evin yıkıldığı bildirildi.
İKİ KENTTE DEPREM
Mereş ve Dîlok’ta şiddetli depremler meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 4.17’de Mereş’in Bazarcix ilçesinde 7,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu. AFAD, buradaki depremin yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini açıkladı.
AFAD, Dîlok’un Nurdagi ilçesinde saat 04.26’da 6,4 büyüklüğünde ve saat Islahiye ilçesinde 6,5 büyüklüğünde depremler meydana geldiğini duyurdu.
Mereş ve Dîlok’ta yaşanan depremler, Amed, Semsûr, Meletî, Riha, Êlih, Çewlig, Elezîz, Kilis, Mêrdîn, Sêrt, Şirnex, Wan, Mûş, Bedlîs, Colemêrg, Edene, Osmaniye, Hatay ve daha birçok kentte hissedildi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ