Mardin Roj

Demokrasi ittifakı arayışları: HDP’den CHP’ye ziyaret

Demokrasi ittifakı arayışları: HDP’den CHP’ye ziyaret
  • 5 Şubat 2021 13:53 | Son Güncellenme: 5 Şubat 2021 13:54

Eş Genel Başkan Mithat Sancar başkanlığındaki HDP heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Görüşmenin verimli geçtiğini belirten Sancar, “Bizim arayışımız demokrasi ittifakıdır” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Herkes İçin Adalet” sloganıyla başlattığı ve detaylarını 8 Şubat’ta açıklayacağı kampanya kapsamında, muhalefet partilerini ziyaret ediyor. İlk ziyaretini Saadet Partisi’ne (SP) gerçekleştiren HDP, bu kapsamda ikinci ziyaretini Cumhuriyet Halk Partisi’ne (CHP) yaptı.
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve beraberindeki heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile partinin Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Sancar’a Parti Sözcüsü Ebru Günay, Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan, Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ile Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan eşlik etti. CHP heyetinde ise Kılıçdaroğlu ile birlikte Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Oğuz Kaan Salıcı, Parti Sözcüsü Faik Öztrak ile Genel Sekreter Selin Sayek Böke yer aldı. Ziyaretin gündem başlıkları arasında Türkiye’deki temel sorunlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Demirtaş kararı, demokrasiye dair öneriler yer aldı.
‘GÖRÜŞME VERİMLİ GEÇTİ’
Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası Eş Genel Başkan Mithat Sancar, açıklamalarda bulundu. Sancar, hazırladıkları demokrasi programının en önemli başlıklarından birinin muhalefet partilerini ziyaret etmek olduğunu belirterek, CHP’ye ziyaretin de bu kapsamda olduğunu söyledi. Görüşmenin verimli geçtiğini, Kılıçdaroğlu ile görüş alış verişinde bulunduklarını dile getiren Sancar, “Türkiye’nin önemli gündem başlıklarını ele aldık. Ziyaretlerimizin bir sonraki durağı Gelecek Partisi olacaktır. Sonra DEVA Partisini ziyaret edeceğiz. Türkiye’nin önemli sorunlarını konuştuk. En önemli meselelerden biri ekonomik kriz. Burada etkisi herkese eşit bir şeklide yansıyormuş gibi görünüyor ama esas olarak Türkiye’nin geniş halk kesimlerinin yoksullaştığını pandemi yönetiminin daha da derinleştirdiğini gördük. Ağır ekonomik kriz derin yoksullaşma ve adaletsizliğin daha da yaygınlaştığını görüyoruz. Bu konuda muhalefetin belli temel ortak noktaları olduğunu görüyoruz. Ekonomi konusunda faturanın halka kesilmesine karşı ortak çalışmaların neler olabileceğini muhalefet partilerine ziyarette konuşuyoruz. Bu görüşmede de bunu da ele aldık” dedi.
AİHM KARARI 
Sancar, muhalefet partilerine sundukları bir müzakere önerisi çerçevesi olduğunu aktararak, “Bir öneri çerçevesi hazırladık. Bunları muhalefet partileri arasında müzakere edilmesini öneriyoruz. Bu önerilerimizde üç başlık var. Türkiye’nin özellikle OHAL ile yaşamaya başladığı ağır adaletsizlik hallerinin nasıl birlikte tamir edebileceğimizi, özellikle yargı alanında yaşanan sorunların büyük bir adaletsizlik meselesi haline geldiğini görüyoruz. Enis Berberoğlu olayı var ama özellikle AİHM kararından itibaren Demirtaş ve diğer tutuklu arkadaşlarımızın durumu da özel bir önem kazandı. AİHM kararını da Sayın Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyetle konuştuk. Bu konuda bir fikir ayrılığı görmüyoruz” diye belirtti.
KAYYIM REJİMİ
Ağır adaletsizliklerin başında kayyım rejiminin geldiğini belirten Sancar, şöyle devam etti: “Ağır adaletsizlik hallerinin OHAL ile ortaya çıkan örnekler var. Bunların başında kayyım rejimi geliyor. Kayyım uygulaması belediyelere yönelik olarak OHAL KHK’leri ile getirilmişti. Ama o zaman yapılan başka bir düzenleme vardı. Üniversite rektörlerinin doğrudan Cumhurbaşkanlığı tarafından atanmasını getiren bir düzenlemeydi. Yani bugün Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin veya öğretim elemanlarının haklı olarak tepki gösterdiği uygulama OHAL ile gelen bir düzenlemedir. Belediyelere kayyım atanması da OHAL ile getirilmişti. Bizler kayyım rejiminin en başta yerel yönetimleri hedef aldığını ama sadece yerel yönetimlerle sınırlı bir uygulama olmadığını dile getiriyoruz. Nitekim üniversitelere rektör atama usulü bir kayyım sistemi ortaya çıkarmıştır. Boğaziçi üniversitesindeki son uygulama bunu bütün Türkiye’nin gözü önüne sermiştir. Kayyım rejimine karşı mücadele demokrasi mücadelesidir, insanların kendilerini yönetme isteğidir. Sivil topluma da yaygınlaştırılmak isteniyor. Bu uygulamaya, bu yaklaşıma karşı bütün muhalefet partilerinin ortak tutum sergileyebilmelerinin önemine işaret ettik.”
YOL TEMİZLİĞİ
Sancar, bir başka gündem maddesinin de “yol temizliği” olduğunu belirterek, “Demokrasi için, demokratik seçimler için şimdiden yolun sağlamlaştırılmalıdır. Muhalefet demokratik hakların kullanımı konusunda ortak hareket etmelidir. Seçim ittifakı bugün itibariyle gündemimizde yok. Sayın Kılıçdaroğlu ve heyetiyle yaptığımız görüşmede de gündemimize gelmedi ama seçim güvenliği en önemli konudur. O nedenle seçim ne zaman olursa olsun, ona dönük ortak çalışmaların bugünden başlatılmasını çok önemli buluyoruz. Bu görüşümüzü de sayın Genel Başkana ilettik” dedi.
GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM
Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gündemdeki bir diğer konu parlamenter demokratik sisteme dönüş olduğunu biliyorsunuz. Bu konuda muhalefet partileri arasında genel bir mutabakat olduğunu biliyoruz. Demokratik parlamenter sisteme dönüş ortak program maddesi olarak muhalefet partilerinde yerini almış ama bunu güçlü demokrasi çerçevesine yerleştirilmesini öneriyoruz. Güçlü parlamenter, güçlü yerel demokrasi öneriyoruz. Tam da bu yerel ilkelerin yer aldığı 1921 Anayasası ilham kaynağı olarak değerlendirilebilir. Biri güçlü parlamento, diğeri de çok güçlü yerel yönetim sistemi. Bu iki ilkeyi anayasa tartışmalarında veya sistem tartışmalarında ilham kaynağı ve bir müzakere zemini olarak ele almayı öneriyoruz.  Bütün muhalefet partilerine ve Türkiye’nin demokrasi güçlerine de bu önerimizi sunuyoruz.”
YENİ ANAYASA
Erdoğan’ın yeni anayasa açıklamasını samimi bulmadığını ifade eden Sancar, devamında şunları söyledi: “İktidar sıkışmışlıktan kurtulmak için topluma oyalamaya çalışıyor. Bu kötü yönetimin faturasının daha fazla konuşulmasını önlemek için gündemi değiştirmeye çalışıyor. Bu sıkışmışlıktan biraz nefes alabileceği bir alan yaratmaya çalışıyor. Cumhurbaşkanı anayasayı gündeme getirmesinin asıl nedeni budur. Eğer samimi iseler, nasıl bir anayasa istediklerine dair temel çerçeveyi muhalefet partilerine ve topluma sunsunlar. Muhalefet partilerine bu çerçeveyi sunmanın adresi de TBMM’dir. Buyursunlar TBMM’ye ne önerdiklerini ve ne istediklerini getirsinler. Orada partilerle ve kamuoyu ile paylaşsınlar. Biz Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu kabul ediyoruz. Bunu en çok savunan parti de biz olduk geçmişte ama gerçekten yeni bir anayasa ne anlama gelir, cevabını da açıkça ortaya koymak gerekiyor. Biz yeni anayasa derken demokratik, özgürlükçü bir anayasayı kastediyoruz. Biraz önce söylediğimiz temel ilkelerde yola çıkan bir anayasayı kast ediyoruz. Eğer iktidar da neyi kastettiğini ifade ederse, böylece gölge boksu olmaktan çıkar anayasa tartışmaları, daha samimi ve daha düzgün bir çerçeveye oturur. Ama iktidarın böyle bir niyetinin olduğunu düşünmüyoruz. Reform dediği her yerde mevcut durumdan daha kötüye gittiğimizi tecrübe ettik. Korkarız ki yeni anayasa derken de mevcut anayasanın gerisine düşecek bir teklifle ortaya çıkacaklardır.”
‘TUTUMUMUZ NET’
Anayasa konusunda HDP’nin tutumunun net olduğunu vurgulayan Sancar, “Meclis’te sayıları yetmiyor, ne tür manevralar yapacaklar göreceğiz. Acaba sayısal dengeyi değiştirmeye yönelik herhangi bir girişimleri olacak mı? Göreceğiz bunları. HDP toplumu oyalamaya dönük, yapay gündemler yaratmaya yönelik Türkiye’de demokrasini, özgürlüğün ve toplumsal barışın önünü açmaya yönelmeyen hiç bir girişime prim vermeyecek. Bu açık bizim önceliklerimiz demokrasi, özgürlük ve toplumsal barıştır. Bu konuda kim adım atmak isterse önerilerini açıkça ortaya koysunlar, bizim önerilerimiz ortada. İktidar da artık daha açık konuşmak zorundadır. Muhalefet partileri arasında demokrasiye, özgürlüğe ve toplumsal barışa yönelik çalışmaları ortak yürütme konusunda genel mutabakat oluşması bizim arzumuzdur. Bunun Türkiye’nin bütün demokrasi güçleriyle paylaşacak şekilde bir 8 Şubat’ta başlatıyoruz. 8 şubatta bir basın toplantısıyla kamuoyuna programımızı duyuracağız” diye belirtti.
İYİ PARTİ GÖRÜŞMESİ
Açıklamasının ardından Sancar gazetecilerin sorularını yanıtladı. İyi Parti ile görüşme taleplerinin olup olmadıklarına dair soruyu Sancar, “Bizim İyi Parti ile görüşme isteğimiz devam ediyor. Resmi talep konusunu değerlendiriyoruz. Bu görüşmelerden sonra o konuda tavrımızı ve kararımızı sizlerle paylaşacağız. Herhangi bir muhalefet partisini dışarıda bırakmak, görüşmemek gibi bir tavrımız yok. Biz Türkiye’de diyalogun, müzakerenin ve tartışmanın demokratik siyasetin temel unsurları olduğuna inanıyoruz. Demokratik siyasetin de Türkiye’nin şimdi içine sokulduğu bu ağır adaletsizlik ve bunalım durumundan çıkışta en önemli yöntem olduğuna inanıyoruz. HDP demokratik siyasette ısrarcıdır. Bunun yaygınlaşmasını istiyor. Böyle bir tutumumuz olduğu için de bütün muhalefet partileri ile görüşmeyi esas alıyoruz. Bunu daha sonra hangi biçimde olabileceğini İyi Parti ile görüşmenin hangi biçimde olabileceğini tartışacağız. Kendilerine bu görüşlerimizi ileteceğiz. Sizlerle de paylaşacağız” şeklinde yanıtladı.
‘BİZİM TERCİHİMİZ’
Hem SP hem de CHP ile yapılan ziyaret sonrası neden ortak açıklama yapılmadığı konusundaki soruya Sancar, “Bizim tercihimiz, açık tavrımız budur. Çeşitli yöntemler düşünülebilir. Farklı partiler farklı yöntemler düşünebilirler. Biz bu yöntemin daha faydalı olacağına kanaat getirdik ve kendimiz önerdik partilere bu yöntemi. Diğer partilerden bize gelen bir talep değil yani” diye yanıt verdi.
SEÇİM İTTİFAKI
Ziyaretlerde seçim ittifakının gündeme gelip gelmediği yönündeki soruyu yanıtlayan Sancar, “Evet ittifak meselesi gündeme geldi ama bir seçim ittifakını konuşmama şeklinde gündeme geldi. Seçim ittifakları gündemimizde yok. Bizim herhangi bir ittifakın parçası olma gibi bir talebimiz ve arayışımız yok. Bizim arayışımız demokrasi ittifakıdır. Bunun için çerçeve oluşturduk ve siyasi partilere sunuyoruz. HDP’nin parlamento için herhangi bir ittifaka da ihtiyacı yok. Bütün kamuoyu araştırmaları oylarımızın yüksek gösteriyor ama bizim oylarımızın daha yüksek olduğunu biliyoruz” dedi.
AÇLIK GREVLERİ
Cezaevlerinde devam eden açlık grevleriyle ilgili soruya Sancar, CHP ile yaptıkları görüşmede bu konunun da gündeme geldiğini aktardı. Sancar, “Açlık grevlerini konuştuk, ciddi bir boyuta geliyor. Bu konuda TBMM’nin İnsan Hakları Komisyonu ve Cezaevleri Alt Komisyonu’nun girişimde bulunması yönünde bir mutabakatımız oldu” dedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ