Mardin Roj

Demirtaş’tan mektup: Dışarıda olsaydık, seçim farklı olurdu

Demirtaş’tan mektup: Dışarıda olsaydık, seçim farklı olurdu
  • 8 Şubat 2021 11:04

‘Şimdi gerek benim gerekse HDP’nin kriminalize edilmesinin nedeni, önümüzdeki seçimlerde muhalefeti bölmek ve bir kez daha yargıya müdahale ederek seçimleri hileli şekilde kazanabilmektir.’

 

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Evrensel gazetesi yazarı Ercüment Akdeniz’e kendi yargılama süreci ve gündemdeki konulara ilişkin bir mektup gönderdi.

Mektubu bugünkü yazısında aktaran Ercüment Akdeniz, 4 yılı aşkın süredir tutuklu olan Demirtaş’ın 16 Nisan referandumu ve 24 Haziran seçimlerinde cezaevinde olmasalardı, seçimlerin muhalefet lehine sonuçlanacağını yazdığını aktardı.

Akdeniz’in yazısında, Demirtaş’ın mektubunun yer aldığı kısım şöyle:

‘DIŞARIDA OLSAYDIK SEÇİM SONUÇLARI MUHALEFET LEHİNE OLURDU’

“HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tan bir mektup aldım. Kendisi 4 yılı aşkın süredir Edirne Cezaevinde tutuklu. AYM ve AİHM kararlarına rağmen serbest bırakılmıyor. Mektubun konusu yargılanma sürecine dair. Demirtaş özetle şunları söylüyor:

 “-Eğer 16 Nisan 2017 ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde bizler dışarıda olsaydık hem referandumun hem de seçimlerin sonucu muhalefet lehine olurdu. Şimdi gerek benim gerekse HDP’nin kriminalize edilmesinin nedeni önümüzdeki seçimlerde muhalefeti bölmek ve bir kez daha yargıya müdahale ederek seçimleri hileli şekilde kazanabilmektir.”

‘KOBANE OLAYLARININ ARAŞTIRILMASINI EN ÇOK BİZ TALEP ETTİK, AKP-MHP REDDETTİ’

“-Hiçbir canın diğerinden üstünlüğü yoktur. Yitirilen her can bizimdir. 6-8 Ekim Kobanê provokasyonlarının ardında yatan gerçeklerin objektif olarak araştırılmasını en çok biz talep ettik. Son 6 yılda Meclise sunduğumuz araştırma önergeleri AKP-MHP oylarıyla reddedildi.”

‘HIZLA BİZİ HÜKÜMLÜ KONUMUNA GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR’

“- Açtıkları tüm kumpas davaları kamuoyu vicdanında ve AİHM nezdinde çökünce yeni bir tutuklama ve iddianameyle aynı suçlamaları yine sahte delil ve gizli tanıkların iftiralara dayalı beyanlarıyla canlı tutmaya çalışmaktalar. Bizi bu defa hızla ve sözde bir yargılamayla hükümlü konuma getirmeye çalışıyorlar.”

“-Sizin ve partinizin (EMEP) hak ve adalet amacıyla, ülkenin aydınlık yarınları için ortaya koyduğunuz tutumu önemsediğimi, bunlara büyük değer atfettiğimi vurgulamak isterim. Bizler suçsuz olduğumuzu biliyor, adil bir yargı karşısında gerek mahkemeler gerekse kamuoyu huzurunda gerçeklerin tam olarak açığa çıkacağına tereddütsüz bir şekilde inanıyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ