DEDAŞ’tan ‘kayıt dışı’ itirafı

DEDAŞ’tan ‘kayıt dışı’ itirafı
  • 21 Eylül 2022 16:04

DEDAŞ Genel Müdürü Yaşar Arvas, “kayıt dışı” elektrik tüketimi ile ilgili “Kayıt dışı abone sayımız yüzde 50 değil. Tüketim olarak yüzde 50” açıklaması yaptı. Arvas, “kayıt dışı” kullanımın yüzde 35’lik kısmının dağıtım hatlarında yaşanan “israftan” kaynaklandığını itiraf etti.

 

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ. ( DEDAŞ) Genel Müdürü Yaşar Arvas, DEDAŞ Mardin İl Müdürü Halil Homan ve DEDAŞ Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün’ün aralarında bulunduğu heyet, Mardin’de basın toplantısı düzenledi. Özel bir otelde yapılan toplantıya Genel Müdür Arvas’ın yaptığı bilgilendirme ile başladı.

 

Ticari, özel bir firma olan DEDAŞ’ın kamusal hizmet sunduğunu belirten Arvas, “kayıt dışı” elektrik tüketim oranında bölgenin Türkiye standartlarının gerisinde olduğunu savunarak, özelleştirmenin ardından bölgede elektrik tedariki konusunda ciddi iyileşme sağladıklarını öne sürdü. Bölgedeki “kayıt dışı elektrik kullanım” oranının yüzde 50’nin altına düştüğünü dile getiren Arvas, “Aslında bu rakamı verirken, bölgede her 2 kişiden biri kayıt dışı değil. Tüketim oranı üzerinden bu oran belirleniyor. Bizim kayıt dışı abone sayımız yüzde 50 değil. Tüketim olarak yüzde 50. Kayıt dışı biliyorsunuz çok israf da oluyor. Kayıt dışı abonelerin, kayıtlı abonelerin 3 katı- 5 katı kullandığını biliyoruz” ifadelerini kullandı. Tüketilen elektrik oranı üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda ortaya çıkan “kayıt dışı” oranının büyük bir bölümünün tarımsal sulama alanlarında olduğunu belirten Arvas, “kayıt dışı” elektriğin yaklaşık yüzde 35’lik kısmının da dağıtım hatlarında yaşanan “israftan” kaynaklandığını dile getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ