Mardin Roj

DEDAŞ’ın kestiği para cezaları Meclise taşındı

DEDAŞ’ın kestiği para cezaları Meclise taşındı
  • 17 Ağustos 2022 09:25

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, DEDAŞ’ın kestiği para cezalarını Meclise taşıyarak, soru önergesi verdi. 

 

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, Dicle Elektrik Dağıtım AŞ.’nin kestiği para cezalarını Meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Dündar’ın soru önergesi şu şekilde;

 

“2013 yılında özelleştirilen Dicle Elektrik ve Dağıtım Anonim Şirketi (DEDAŞ) Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde elektrik dağıtımı faaliyetinde bulunmaktadır.

Özelleştirmenin gerçekleştirildiği 2013’ten bu yana DEDAŞ eliyle bölge illerinde birçok hukuksuz uygulamaya imza atılmaktadır. Kullanılan elektrikten fazla gelen faturalar, sıkça yaşanan elektrik kesintileri, “kayıp ve kaçak kullanım” konusunda yurttaşların zan altında ve yüksek meblağlarda cezalara maruz bırakılması, tarım arazilerine elektrik verilmemesi, bunun neticesinde yurttaşların göç etmeye mecbur bırakılması bu uygulamalardan ve sonuçlarından yalnızca birkaç tanesidir.
DEDAŞ’ın son olarak ağır mağduriyetlere maruz bıraktığı bir diğer örnek de Bilen ailesidir ve aylardır elektrikleri kesik bir şekilde karanlıkta yaşamaktadırlar. Aileden alınan ve basına da yansıyan bilgilere göre 2019 yılında DEDAŞ, Hamdullah Bilen’in boş olan evinin elektriğini öncesinde herhangi bir borç tebligatında bulunmadan borcunuz var diyerek kesmiştir. Bilen, durumun sebebini öğrenmek için DEDAŞ Şubesi’ne gittiğinde “kaçak elektrik kullanımı” iddiasıyla 4 cezasının bulunduğunu ve toplam borcunun 24 bin lira olduğunu öğrenmiştir. Bilen, Mardin İl İnsan Hakları Kurulu’na yaptığı hak ihlali başvurusunda ise “Kurulun 10 bin lirayı geçen meblağlarla ilgili herhangi bir işlem yapamadığını, kendisinin mahkeme süreci başlatması gerektiği” cevabını almıştır. Başvurdukları mahkemece ise 24 bin liralık ceza fazla bulunarak 17 bin liraya düşürülmüştür. Bunun üzerine Hamdullah Bilen ödeme yapmak için şubeye gittiğinde ise yine herhangi bir tebligat yapılmadan hakkında aynı gerekçeyle yeni cezaların bulunduğunu toplam borcunun ise 104 bin liraya çıktığını öğrenmiştir.
Daha sonra elektriği kesilen dairenin yanında bulunan ailesinin evinde yaşayan Bilen’in farklı elektrik saati bulunan ailesinin evine de cezalar gelmeye başlamıştır. Toplamda 10 küsur cezası olan Bilen ailesine bunlardan sadece bir tanesi tebliğ edilirken Hamdullah Bilen’in ailesinin evinin elektriği de 4 ay önce kesilmiştir. Hamdullah Bilen iki gün önce tekrar borç sorgulamasına gittiğinde ise tebliğ edilmeyen 3 yeni cezasının bulunduğunu öğrenmiş, şu anda ise toplam borç 150 bin lirayı bulmuştur.

Bu bağlamda;

1.) DEDAŞ’ın elektrik dağıtım hizmeti verdiği illerdeki uygulamaları bilginiz dahilinde midir? Bu uygulamaların son bulmasına dönük bir çalışmanız olacak mıdır?
2.) Yurttaşlara herhangi bir tebligatta bulunmadan cezalar kesilmesinin sebebi nedir?
3.) Bilen ailesinin ve benzer mağduriyetler yaşayan yurttaşların sorunlarının çözümü için bir çalışma başlatacak mısınız?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ