DEDAŞ hastaların da elektriğini kesti

DEDAŞ hastaların da elektriğini kesti
  • 31 Mayıs 2020 09:59 | Son Güncellenme: 31 Mayıs 2020 04:01

DEDAŞ’ın 14 Mayıs’tan bu yana elektrik vermediği Derik’in köylerinde buhar makinesi kullanmak zorunda olan astım hastaları tedavi olamıyor. Astım hastası görme engelli Mehmet Irmak, “Susuz ve oksijensiz idare edemiyorum” dedi.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin (DEDAŞ), “Çiftçilerin su kuyularının elektrik borçlarını” gerekçe yaparak 14 Mayıs’ta elektriklerini kestiği Mardin’in Derik ve Kızıltepe ilçelerine bağlı 40’ı aşkın kırsal mahalleye halen elektrik verilmedi. Merkez trafolardan yapılan kesintiler nedeniyle borcu bulunmayan hanelerin de elektrikleri kesilirken, Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin su pompalarının çalışmaması nedeniyle mahallelerde su sorunu da devam ediyor.

Mahalle sakinleri, su ihtiyaçlarını suyu olan mahallelerden traktörlere bağladıkları su tankerleriyle taşıyarak gidermeye çalışırken, mahallelerde buhar makinesine bağlı kronik astım hastaları da makineleri çalıştıramadığı için tedavilerini olamıyor.

VİRÜS VAR TEMİZLİK YOK

Derik’e bağlı Kovalı Mahallesi sakinleri, İpekyolu üzerinde bulunan bir petrol ofisinde traktörlere bağladıkları su tankerlerini doldurmak için sıraya girerek, köylere su taşıyor. Tankerle su taşıyan Vecdin Doğan, elektrik kesintileri nedeniyle susuz olduklarını belirterek, hanelerin borçları olmadığını buna rağmen kesintilerin yapıldığını belirtti. En azından hanelerin elektriğinin verilmesi durumunda gündelik ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini belirten Doğan, mağdur olduklarını dile getirerek, “Her gün bu yolda su taşıyoruz. Çocuklarımızın temizliğini yapamıyoruz. Koronavirüs var, temizlik yapamazsak hastalık da olacak” diye konuştu.

‘DEDAŞ ÇETESİNE ÇALIŞIYORUZ’

Mahalle sakinlerinden Reber Adal, “Su derdi ile rezil olduk, ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu kuyulardan su taşıyarak ihtiyacımızı gidermeye çalışıyoruz” dedi.

Mustafa Mamo adlı yurttaş, borçları olmamasına rağmen elektriklerinin kesildiğine vurgu yaparak, “Çalışıyoruz, sadece DEDAŞ çetesine çalışıyoruz. Elektriğimiz tek faz veriliyor, dolabımız, makinelerimiz çalışmıyor. Kimse sesimizi de duymuyor. DEDAŞ’ın gücü kime yeterse onun elektriğini kesiyor. Borcu olan birçok kesimin elektriğini kesmiyor, başkaldıramayacak olanların elektriğini kesiyor” ifadelerini kullandı.

1998 yılından bu yana elektrik aboneliği olduğunu ve bir lira borcu olmadığını söyleyen Musa Mamo da, 500 dönüm pamuk ektiğini belirterek, DEDAŞ hakkında suç duyurusunda bulunacağını kaydetti.

TEDAVİ OLAMIYOR

Derik’e bağlı Direkli (Welikê) kırsal mahallesi de 14 Mayıs’tan bu yana elektrik ve susuzlukla mücadele ederken, mahalle sakini 70 yaşındaki görme engelli Mehmet Irmak, kronik astım hastası olması nedeniyle buhar makinesiyle tedavi görüyor. Ancak elektriğin olmaması nedeniyle tedavisini olamayan Irmak, susuz ve oksijensiz bir şekilde idare edemediğini belirterek, temizliğini yapamadığını söyledi.

Kızı Zeynep Irmak ise, babasının durumunu dile getirerek, “Elektrik gidiyor bir şey yapamıyoruz. Nefesi daralıyor. Nefes alamıyor. Bir yere götüremiyorum. Temizliğini yapamıyoruz. Nefes darlığı nedeniyle sabahtan akşama kadar yatamıyoruz” dedi. Elektriğin beklenmeyen bir sırada verilmesi nedeniyle evde bulunan diğer elektrikli aletlerinin yandığını belirten Irmak, ne yapacaklarını bilemediklerini ekledi. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ