Mardin Roj

DEDAŞ çiftçi dosyaları için icra dairelerine hediye dolap yaptırdı!

DEDAŞ çiftçi dosyaları için icra dairelerine hediye dolap yaptırdı!
  • 15 Temmuz 2021

DEDAŞ, Urfa’da çıkardığı yüksek faturaları ödeyemez konuma düşen binlerce abone hakkında icra takibi başlattı. Dosyaların hızlı işlem görmesi için şirketin kentteki 4 icra dairesine 60 bin TL değerinde dolap yaptırdığı ileri sürüldü. 

Batman’a bağlı 8 köyün su ihtiyaçlarını karşıladığı dinamoların elektriğini borçları bulunduğu gerekçesiyle kesip, köylüleri susuz bırakması ile gündeme gelen Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi (DEDAŞ), bu kez Urfa kent merkezi ve ilçelerinde elektrik borçlarını ödeyemeyen binlerce abone hakkında icra takibi başlattı. Edinilen bilgilere göre, icraya verilen dosya sayısı 132 bin 628.
Şirketin 2013 yılından bu yana ödenmeyen borçları kapsayan ve yaklaşık 2 milyar TL’yi bulan alacakları için icra takibi başlattığı aboneler mesken, ticarethane ve tarımsal sulama yapanlardan oluşuyor. Bazı aboneler hakkında açılmış birden fazla icra davaları sözkonusu. Haklarında 5’er sayıda icra davaları bulunan abonelerden birinden 462 bin, bir başkasından ise 668 bin liralık borç talep edildi.
DOSYALARA YER KALMADI
Borçlu aboneler hakkında açılan icra dosyaları nedeniyle Akçakale yolu üzerinde bulunan DEDAŞ Urfa İl Müdürlüğü binasında yer kalmadığı, bu yüzden binlerce dosyanın binanın yangın merdivenlerine istiflendiği öğrenildi. İddiaya göre, DEDAŞ İl Müdürlüğü, icra dosyalarının hızlı işlem görmesi için kenteki 4 icra dairesine 60 bin lira tutarında harcama yaparak dolap yaptırdı. Şirket tarafından ödemesi yapılan kentteki bir mobilya atölyesine ait 21 bin TL’lik fatura, bu iddiayı doğrulayacak türden. İcra dairelerine gönderilen bu dolapların şirket tarafından “yatırım gideri” olarak gösterildiği ve faturalara yansıtıldığı öne sürüldü
DİPLOMALAR SAHTE 
Ulaşılan bir diğer önemli bilgi ise, şirketin kayıp-kaçak ekibi içerisinde yer alan 30 işçinin diplomalarının sahte olduğu gerekçesiyle işten çıkarılması oldu. Suruç Endüstri Meslek Lisesi’nde para karşılığında ustalık sertifikası aldıkları 4 yıl sonra tespit edilen 30 kişi, haklarında suç duyurusunda bulunulacağı tehdidiyle haziran ayında istifa ettirildi. Bu çalışanların kestiği cezaların iptal edilip edilmediği konusunda herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.
Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun 2 Nisan 2004 tarihli kararı ile Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ) özelleştirme programına alınıp, dağıtım ve perakende satış hizmeti 20 şirkete devredildi.  Urfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Siirt ve Şırnak illeri Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen Eksim Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Tivnikli’nin sahibi olduğu Dicle Elektrik’e verildi. Tivnikli’nin yaşamını yitirmesi ile oğlu Ebubekir Tivnikli şirketin başına geçti.
Dönemin AKP’li Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 10 Ekim 2013 tarihinde basına verdiği demeçte, elektrik sektörü özelleştirmelerinin kamunun finansman yükünün azalması, kayıp kaçaktan dolayı elektrik tüketicilerinin katlandığı maliyetin düşeceğini ileri sürerek, özelleşmenin büyük fayda sağlayacağını belirtmişti.
Özelleştirme adımının akabinde AKP hükümeti tarafından 2017 yılında Tüketicilerin Korunması Kanunu’nda yapılan bazı değişiklikler ile elektrik, su, doğalgaz ve telefon faturaları olmak üzere küçük faturalı borçlar için icra yolu kolaylaştırıldı. (Mezopotamya Ajansı)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ