Mardin Roj

DEDAŞ bölgeyi geriyor

DEDAŞ bölgeyi geriyor
  • 10 Ekim 2021

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ), Mardin’in Artuklu ilçesindeki Yaylı Mahallesinde jandarma eşliğinde halkın mülkü içerisinden yüksek gerilim hattı geçirdiği ve itiraz eden vatandaşlara baskı yaptığı iddia edildi.

 

DEDAŞ ile Mardin’e bağlı merkez Artuklu ilçesinin Yaylı Mahallesi’nde yüksek gerilim hattı gerilimi yaşanıyor. Elektrik şirketinin vatandaşların taşınmazlarının içine elektrik direkleri dikmesi ve evlerinin hemen dibine yüksek gerilim hattı çekmesi tepkilere neden oluyor. Vatandaşların arazilerine, taşınmazlarına ve evlerinin avlularına istedikleri gibi yüksek gerilim hattı çeken şirket yetkilileri, hiçbir kural tanımadan istedikleri gibi çalışma yürütüyorlar. İlçenin Ortaköy ve Gökçe mahallelerinden sonra şimdide Yaylı Mahallesi’nde elektrik gerilimi yaşandı.

 

Yaylı Mahallesi sakinlerinden Lokman Kurt’un tapulu arazisinden yüksek gerilim hattı diriklerinin yerleştirilmesi nedeniyle gerilim yaşandı. Yaşanan duruma itiraz eden Kurt, direklerin tapulu arazisine yerleştirildiğini ve bu direklerin yüksek gerilim hattı olması nedeniyle yaşadığı ev için tehlike arz ettiğini söyledi.

 

Elektrik direğinin arazisinden geçtiğini ve evine çok yakın olduğunu ifade eden Kurt, tapulu arazisinden yüksek gerilim hattının geçmesini istemediğini ifade ederek, “Bir an önce DEDAŞ tarafından benim arazimden geçmekte olan direkler kaldırılmalıdır. Bahsettiğim bu 3 direk 168 parsel sayılı taşınmazımın içinden geçmektedir. Bu direkler yüksek gerilim hattı taşımaktadır. Bu konuda gerekli mercilere dilekçe ile başvuruda bulundum. Yaşanabilecek her türlü olumsuzluğun sorumluluğu elektrik şirketine ait olacaktır” dedi.

 

Elektrik şirketinin mahallelerinden sorumlu Akıncı Jandarma Karakolu ile hareket ettiğini söyleyen Kurt, askeri yetkililerin köye geldiğini ve yaptıkları itirazın sonuç vermeyeceğini bildirdiğini belirtti. Kurt, askeri yetkililerinin kendilerine, “Ortaköy ve Gökçe mahallelerine neler yapıldığını gördünüz” şeklinde kendilerini uyardığını da sözlerine ekleyerek, “Biz hakkımız olanı savunuyoruz. Arazimden, evimin avlusundan yüksek gerilim hattı ve direklerinin geçmeyeceğini söylüyoruz. Onlar ise tehditlerle geçireceklerini söylüyorlar. Her türlü hakkımı savunmaya devam edeceğim” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ