Mardin Roj

DBP: Katliamın sorumlusu AKP ve MHP’dir

DBP: Katliamın sorumlusu AKP ve MHP’dir
  • 31 Temmuz 2021
Irkçı saldırı sonrasında Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledilmesine tepki gösteren DBP, “Katliamın birinci sorumlusu Kürt halkını hedef göstererek nefret diline ses çıkarmayan aksine bu dile öncülük eden AKP-MHP’dir” dedi.
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesinden 7 kişinin katledildiği ırkçı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. AKP ve MHP iktidarının geliştirdiği ve öncülük ettirdiği nefret dilinin toplumda ırkçı katliamlara neden olduğunu belirten açıklamada saldırının sıradan olmadığı vurgulandı.
‘KATLİAMIN FAİLİ İKTİDARDIR’
Saldırının ardından evin ateşe verilmesi bu katliamın devlet gözetiminde gerçekleştirilen bu katliamın akıllara Cizre bodrumlarında yaşanan vahşeti getirdiği ifade edilen açıklama da şu ifadelere yer verildi: “Bu vahşi katliam ikinci bir Vartinis katliamıdır. AKP-MHP iktidarının Kürt halkına yönelik 90’lı yıllarda sürdürülen katliam ve soykırım politikalarının sürdürücüsü olduğunu göstermektedir. Bu vahşi katliamın faili ırkçılığı büyüten siyasal iktidardır. Katliamın birinci sorumlusu son günlerde yaşanan ırkçı saldırılar ve orman yangınları üzerinden partimizi ve Kürt halkını hedef göstererek nefret diline ses çıkarmayan aksine bu dile öncülük eden AKP-MHP iktidarıdır. Orman yangınlarının faillerini yakalaması gereken iktidar bu yangınlar üzerinden büyütülen ırkçı yayınlara seyirci kalmış, izlemekle yetinmiştir.
NEFRET İKLİMİNİN SONUCU
AKP-MHP iktidarının yarattığı nefret ikliminin bir sonucu olarak gerçekleşen bu vahşi katliam göz göre göre geliyorum diyen bir katliamdır. Bu ırkçı saldırının ardındaki el AKP-MHP iktidarıdır. Son günlerde Türkiye’nin batısında yaşayan Kürtlere yönelik ırkçı saldırılara ses çıkarmayan, bu ırkçı saldırıları görmezlikten gelen faşist iktidar yaşanan son katliamın sorumlusu onaylayıcısı konumundadır.  Türkiye halklarıyla birlikte özgürce, eşit ve barışçıl temelde yaşamak isteyen Kürt halkını sindirmeye ve korkutmaya çalışan AKP-MHP iktidarı bilmelidir ki 90’lı yılların zulüm ve baskı ortamını göğüslemiş, bir adım bile geri adım atmamış Kürt Halkı bu tür ırkçı faşist saldırılara karşı asla boyun eğmeyecektir. Kürt halkı dün olduğu bugün de direnecek, eşit, özgür ve birlikte bir yaşam için mücadeleye devam edecektir.
AKP VE MHP HESAP VERECEK
Türkiye’yi yönetemeyen, devletin zor aygıtlarını kullanarak ayakta durmaya çalışan AKP ve MHP iktidarının toplumda ırkçılığı büyüterek kendi iktidarını sürmeye çalışıyor. AKP-MHP iktidarı kirli ve suçludur. Kürt halkı bu ırkçı faşist saldırının hesabını soracak cesaret ve kararlılığa sahiptir.  Ülkeyi korku iklimine mahkum etmek isteyen iktidar hesap verene kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz ve mutlaka başaracağız. Halkımız asla korkuya kapılmamalıdır. Kazanan barış ve özgürlük mücadelemiz olacaktır.”
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ