Mardin Roj

Davutoğlu Mardin’den hükümete yüklendi: AYM’yi arka bahçeleri yaptılar

Davutoğlu Mardin’den hükümete yüklendi: AYM’yi arka bahçeleri yaptılar
  • 14 Ocak 2021

Mardin’de konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP’ye “Bu şekilde değil devlet kabile yönetilmez” sözleriyle yüklenirken, AYM’nin “arka bahçe”ye dönüştürüldüğünü belirtti.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Mardin 1’inci Olağan Kongresi’ni gerçekleştirmek için geldiği Mardin’de konuştu. Konuşmasında birçok konuya değinen Davutoğlu, “Bizde dünyanın 17 katı faiz, en az 15-20 katı enflasyon var. Bütün bu tabloyu ortaya çıkaran iktidar ise hiçbir şekilde sorumluluk almıyor, aksine bu ekonomik felaketin mimarı olan damat, Cumhurbaşkanı affıyla elini kolunu sallayarak ortadan kayboldu. Bir gün önce yedirmeyiz dedikleri ekonomi bakanı, Erdoğan affıyla yaptığı bütün yanlışların hesabını vermeden sıvıştı gitti” ifadelerini kullandı.

İktidarın “reform” söylemlerine de değinen Davutoğlu, “Son bir ay içerisinde reform dedikçe siyasi parti kapatma, reform dedikçe siyasi partileri ortadan kaldırma, Tabipler Birliğini kapatma, onu içeri atma bunu tutuklama lafları havada uçuştu. Koalisyon iktidarının vasisi ağzını açtıkça birilerin içeri atılmasından, birilerinin itlaf edilmesinden, birilerinin tutuklanmasından dem vurup durdu. Millet ‘aman siz reform demeyin. Allah rızası için de reform yapmayın’ noktasına geldi. Siz reformu bırakın reform deyince bile memleket bu kadar geriliyorsa, reform yaptığınızda neler olacağını tahayyül bile edemiyoruz. Ayrıca siz kendinize yakışan hukuk reformunu zaten yaptınız” dedi.

‘AYM’Yİ ARKA BAHÇELERİNE DÖNÜŞTÜRDÜLER’

Bir sıkımlık demokratik canı olan Anayasa Mahkemesi’nin de artık bir arka bahçeye dönüştürüldüğünü belirten Davutoğlu şunları dile getirdi: “Siz adalet reformu yaptınız. Mesela; Serbest bıraktığınız mafya liderleri siyasi parti başkanlarını ölümle tehdit ediyor. Siz ekonomik reformu yaptınız. Türkiye artık dünyanın en fazla faiz veren ekonomisi. Evet, dünya liginde en yüksek faiz veren ekonomilerden biriyiz artık. Hayaller faiz düşmanlığı, gerçekler dünyanın en büyük faiz cennetini yaratmak. Bu iktidar reform dediğinde, demokrasinin yok edilmesini kastetmektedir. Bu iktidar ekonomik büyüme derse kişi başına gelirin beş yılda 11 bin dolarlardan 8 bin dolara inmesini kastetmektedir. Bu iktidar şaha kalkmış ekonomi derse 2825 TL, 90 Kuruş asgari ücreti, askıda ekmeği kastetmektedir. Bu iktidar güçlü Türkiye derse bir gün Putin’in diğer gün Biden’ın, bir gün Trump’ın diğer gün Çin’in etrafında savrulmayı kastetmektedir. Artık bir soykırıma doğru giden Doğu Türkistan zulmü karşısında Çin’e bir tek cümle kuramayanlar, gidip Çin’le mazlum Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin birer terörist olarak Çin’e iade edilmesi için anlaşma imzalamışlar. Bu nasıl bir onursuzluktur. Gerçekten tarihe geçtiniz. Ancak sizin gibi sözüm ona ‘yerli ve milli bir iktidar’ Doğu Türkistan’ı unutup Çin’in soykırımlarına çanak tutabilirdi” diye konuştu.

‘KABİLE YÖNETİLMEZ’

“Ülkeyi kimsenin ağzını açamadığı bir askeri garnizona dönüştürüp sonra da ‘Türkiye’nin yeri Avrupa’dır’ demeye başladı” diyen Davutoğlu devamla, “Bir gün Avrupa en büyük tehdit diğer gün yerimiz Avrupa. Bir gün Avrupa en büyük düşman diğer gün hedefimiz AB üyeliği. Bakın Sayın Erdoğan geçtiğimiz gün AB ile ilişkilerde 18 Mart 2016 mutabakatını güncelleyerek hayata geçireceğiz. Peki siz değil miydiniz bu ülke vatandaşlarına vize muafiyetini sağlayan o mutabakatı imzalayan bu ülkenin başbakanının trol çeteleri üzerinden yıpratılmasına izin veren? O gün ihanetle ve ajanlıkla suçlanan bu mutabakatı bugün nasıl savunur hale geldiniz? İşte biz durduğumuz yerde duruyoruz siz neredesiniz? Bu nasıl bir savrulmadır, bu nasıl bir ciddiyetsizliktir. Bu şekilde değil devlet kabile yönetilmez. Bu millet bunları hak edecek ne yaptı size” diye sordu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ