Mardin Roj

Dargeçit’te katledilen Pakistan Demir Neden Korunamadı?

Dargeçit’te katledilen Pakistan Demir Neden Korunamadı?
  • 24 Eylül 2022 07:10 | Son Güncellenme: 24 Eylül 2022 01:13

HDP Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay, Dargeçit’te Pakistan Demir’in uzaklaştırma kararlarına rağmen eşi tarafından öldürülmesini Meclis gündemine taşıyarak, “Pakistan Demir’in korunmaması ve gerekli tedbirlerin alınmamasının sebebi nedir” diye sordu. 

HDP Mardin Milletvekilleri Pero Dündar ve Ebru Günay, Dargeçit’te Pakistan Demir’in uzaklaştırma kararlarına rağmen eşi tarafından öldürülmesini Meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Dündar ve Günay, soru önergesinde “Pakistan Demir’in korunmaması ve gerekli tedbirlerin alınmamasının sebebi nedir” diye sordu.

Soru Önergesi şu şekilde;

“Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri, cezasızlık politikaları nedeniyle her geçen gün katlanarak artmaktadır. İstanbul Sözleşmesi’nden hukuksuz bir şekilde çekilme kararı alınmasının failleri cesaretlendirdiği de açık bir şekilde gözlemlenmektedir.

Son olarak 16 Eylül’de Mardin ili Dargeçit ilçesine bağlı Zengan (Karabayır) mahallesinde, hakkında daha önce 5 kez uzaklaştırma kararı verilen Mehmet Emin Öner isimli erkek, sistematik işkenceye maruz bıraktığı Pakistan Demir’i 2 çocuğunun gözleri önünde defalarca kez bıçaklayarak katletmiştir.

19 Eylül’de Demir’in taziyesine katılan kadınlar, Seyit Hasan Mezarlığı’na doğru yürüyüş düzenlemiş ve kadın katliamlarının durdurulmasına dönük taleplerini dile getirmişlerdir. Mezarlıkta açıklama yapan kadınlara polis biber gazlı müdahalede bulunmuş ve kadınların taziyeye gidişleri engellenmeye çalışılmıştır.

Dündar ve Günay şu soruların yanıtlarını istedi: 

  • Mehmet Emin Öner hakkında uzaklaştırma kararı alınmasına rağmen Pakistan Demir’in korunmaması ve gerekli tedbirlerin alınmamasının sebebi nedir?
  • Mehmet Emin Öner hakkında defalarca kez uzaklaştırma kararı alınmasına rağmen uygulamada takip edilmemesinin gerekçesi nedir?
  • Hakkında uzaklaştırma kararı verilen erkeklere dair gerekli takiplerin yapılmamasının kadın cinayetlerinin önünü açtığını düşünüyor musunuz?
  • Pakistan Demir’in katledilmesini protesto etmek için yürüyüş gerçekleştiren kadınlara kolluğun müdahale etmesinin sebebi nedir?
  • Kadınlara karşı sert müdahalede bulanan ve biber gazı sıkan kolluk güçlerine ve emri veren idarecilere dönük herhangi bir soruşturma başlatılacak mıdır?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ