Dargeçit’te başlık parası yasaklandı

Dargeçit’te başlık parası yasaklandı
  • 25 Şubat 2020 12:20 | Son Güncellenme: 25 Şubat 2020 12:22

Dargeçit’te evliliklerde takı sınırlaması ve taziye yemeklerinin kaldırılması kararı alındı.

Dargeçit Kaymakamlığı, Dargeçit Belediyesi ve Müftülüğü öncülüğünde yapılan çalışmalar neticesinde evliliklerde takı sınırlaması ve taziyelerde verilen mevlid yemeğinin kaldırılması kararlaştırıldı.

Altın fiyatlarının yüksek olması ve düğün yapacaklardan istenen takı tutarının yüksek olması, gençlerin evlenmesini zorlaştırması nedeniyle ilçede bir dizi kararlar alındı.

HDP’Yİ DAVET ETMEDİLER

Çalışmaya Kaymakam, Belediye Başkanı, kurum amirleri, STK, kanaat önderleri, siyasi partiler, imam-hatip ve muhtarlar da davet edildi. Ancak ilçenin en büyük partisi HDP’ye davet gitmedi.

Konuyla ilgili Dargeçit Düğün Sarayı ve Kongre Merkezinde yapılan toplantıda alınan kararlar imza altına alınarak yürürlüğe sokuldu. Çalışmaya 138 kişi imza atarak destek verdi.

Toplantıda yapılan açıklamaların ardından alınan kararlar kamuoyuyla paylaşıldı.

Dargeçit ilçesi dâhilinde evlenme ve taziyeler ile ilgili esas ve usuller

“Toplumumuzun artan düğün masrafları gençlerimizin evlenmelerini engellemekte ve taziye yemekleri, vatandaşlarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Bu itibarla gençlerimizin yuva kurmalarını kolaylaştırmak, Allah’ın rızasını kazanmak ve israfın önüne geçmek zaruri bir hal almıştır.

Bu nedenle toplumumuzun beklentilerini gerçekleştirmek için Dargeçit ilçesi genelinde ikamet eden ve isimleri aşağıda ve ek listede yazılı ilçe kaymakamı, belediye başkanı, ilçe müftüsü, daire amirleri, imamlar, mahalle muhtarları ve ilçe kanaat önderlerinden müteşekkil heyet, 22 Şubat 2020 günü Dargeçit Düğün Sarayı ve Kongre Merkezinde toplanarak aşağıdaki kararları almışlardır:

1- Evlenmelerde gelin adayına alınan altın takılar 180 (Yüz seksen) gramı geçmeyecektir.

2- Başlık parası tamamen kaldırılmıştır. Gelin adayına alınan takılar dışında damat adayından hiçbir şekilde altın, yüzük, bilezik, zincir vb. bir şey istenmeyecektir.

3- Taziyelerde, taziyenin son gününde Mevlid yemeği verilmeyecektir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ