Mardin Roj

Dargeçitli hasta tutuklu kardeşler: Tedavi, ilaç ve temizlik yok

Dargeçitli hasta tutuklu kardeşler: Tedavi, ilaç ve temizlik yok
  • 25 Ağustos 2020 10:22 | Son Güncellenme: 25 Ağustos 2020 10:24

Elazığ Cezaevinde tutulan hasta tutuklu Haşim Gezer, tecrit altında olduklarını aktarırken, Kayseri Kadın Cezaevi’nde tutulan astım hastası kardeşi Garibe Gezer de, temizlik yapılmadığını ve ilaçlarının verilmediğini belirtti.

Elazığ 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde hasta tutuklu Haşim Gezer (40) ve Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan kardeşi astım hastası Garibe Gezer (27), aileleriyle yaptıkları telefon görüşmelerinde cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Mezopotamya Ajansı‘nın haberine göre Gezer kardeşlerin ablası Asya Gezer, yaklaşık 2 yıl önce Elazığ Cezaevi’ne sevk edilen ağabeyi Haşim Gezer’in tek başına hücrede tutulduğunu ifade etti.

ELAZIĞ’DA TECRİT VAR

Darp edilmesi sonucu kaburga kemiği kırılan ve aylardır ameliyatı yapılmayan ağabeyinin “Zaten daha önce tecrit altındaydık. Bu hastalık (Kovid-19) sürecinde daha fazla tecrit uygulanıyor. Etkinlikler yasak” dediğini aktaran Gezer, “8 aydır abimin görüşüne gidemedik. Durumu nasıl ne halde bilmiyoruz. Kapalı görüş oluyor ve onun için de dilekçe vermesi gerekiyor. Dilekçele yaptığımız başvuru kabul edilirse ancak gidebiliyoruz yanlarına. Eskiden PTT ile elbise ya da farklı ihtiyaçlarını gönderebiliyorduk. Ancak şu an cezaevi kargo da kabul etmediğinden gönderemiyoruz. Bu durum ne zamana kadar sürecek bilmiyoruz” dedi.

KAYSERİ’DE BASKILAR ARTTI

Kayseri Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan astım hastası kardeşi Garibe Gezer’in de baskıların arttığını ilettiğini söyleyen Asya Gezer, kardeşinin söylediklerini şöyle aktardı: “Bu hastalık sürecinde doğru dürüst temizlik yapılmıyor. Hijyen malzemesi verilmiyor. Temizlik yapıldığında çok ağır olan temizlik malzemeleri kullanıldığı için nefes almakta zorlanıyoruz. Kantinden son hafta aldığımız eşyaların da son kullanma tarihleri geçmiş halde geldi. Son anda fark etmeseydik hepimiz zehirlenirdik.”

Kardeşinin vücudunda çıkan yaralar nedeniyle ilaç kullanması gerektiğini ancak idarenin ilacını vermediğini belirten Gezer, havalandırmaların üstünün telle kapatılmasının ardından koğuşların havalandırmaya bakan pencerelerinin de demir parmaklıklarla kapatıldığını belirtti.

Konuya dair her iki cezaevi de bilgi veremeyeceklerini, Cumhuriyet Başsavcılığı üzerinden bilgi talep edilmesi gerektiğini belirtti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ