Mardin Roj

Dargeçitli gazeteci serbest bırakıldı

Dargeçitli gazeteci serbest bırakıldı
  • 24 Kasım 2021

Dargeçitli gazeteci Emrullah Acar, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü bir soruşturma kapsamında “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile Urfa’da 19 Kasım’da gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Emrullah Acar çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bingöl’de gözaltına alınan ve Malatya’ya götürülen Hivda Sarılmaz da adliyedeki işlemlerinin ardında adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
‘MESLEĞİMİ İCRA EDEMEDİM’
Gözaltında 6 gün tutulduktan sonra serbest bırakılan Mardin Dargeçitli gazeteci Acar, şunları söyledi: “Gazetecilik faaliyetlerimden dolayı 6 gündür gözaltındayım. İşlediğimi iddia ettikleri suç, bir haber kaynağımla yaptığım telefon görüşmesi. Biz gazeteciyiz ayda yüzlerce kişiyle telefon üzerinden görüşüyüyoruz. Gözaltına alınan bir şahıs var ve bu şahıs benimle görüşmesinden bir ses kaydı olduğunu iddia ediyor. Bunun üzerine 6 gündür gazetecilik yapamadım, mesleğimi icra edemedim.”
‘YAZMAYA DEVAM’
Ayda bir imza atmak koşuluyla adli kontrolle bırakıldığını belirten Acar, “Biz ayda onlarca binlerce kişiyle iletişime geçiyoruz. İnsanların yaşadıklarını kimliklerine bakmadan işliyoruz. Bundan sonrada kim olursa olsun kimliğine bakmaksızın maruz kaldığı tehdi, baskıyı, haksızlığı haberleştirmeye devam edeceğim. Yazmaya devam edeceğim. Bundan sonra gazetecilik faaliyetlerime ara vermeden, her ne kadar adli kontrol şartı olsa bile engel tanımaksızım MA’da gazetecilik yapmaya devam edeceğim. Sesime ses olanlara, gözaltı sürecinde yalnız bırakmayan avukatlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ