Mardin Roj

Dargeçit Newroz kutlamalarında direniş mesajı

Dargeçit Newroz kutlamalarında direniş mesajı
  • 20 Mart 2022
Dargeçit’te gerçekleştirilen Newroz kutlamalarına direniş mesajları damgasını vurdu. Kutlamalarda Kürt Sorununun çözüm adresi bir kez daha PKK Lideri Abdullah Öcalan olarak gösterildi. 
Binlerce kişi Kısmet (Baskıla) Caddesi üzerinde bulunan Newroz alanında buluştu. Kutlamaya, Barış Anneleri Meclisi, Kandıra Cezaevi’nde hayatını kaybeden Garibe Gezer’in ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP Mardin il Eşbaşkanı Salih Kuday, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Mardin İl Eşbaşkanı Veysi Parıltı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Mardin İl Eşbaşkanı Leyla Kaya, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Figen Altındağ ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri katıldı. Soğuk hava ve yoğun kar yağışına aldırış etmeyen binlerce kişi, sık sık, “Bijî serok Apo”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.
Saygı duruşuyla başlayan kutlamada ilk olarak konuşan HDP Sözcüsü Ebru Günay, 8 Mart’ın isyanı ve coşkusuyla Newroz ateşini yaktıklarını söyledi. Türkiye ve Kürdistan halkların Newroz’unu kutlayan Günay, “Hepimiz Kürt birliği ve özgürlüğü için Newroz ateşi etrafında halay çekiyoruz. Yan yana bütün alanlarda bunun çağrısını yapıp mücadele ediyoruz. İşte iktidarın görmesi gereken şey; Newroz alanlarındaki Kürt halkının talepleridir. Bu talepler özgürlük, barış ve birlik talebidir. Bunları görmezden gelenler tecridi, savaş politikalarını dayatanlardır. Newroz alanları ise tersine barış ve özgürlük haykırıyor. Şimdi kadınların, gençlerin kazanma zamanı. Dem dema serkeftinê ye” dedi.
ÇÖZÜM İMRALI’DA 
Günay, “Buna en iyi cevabı da Newroz alanları veriyor. Kürt halkı boyun eğmiyor. Onlar da demokrasiden bahsediyorlarsa, elbette Kürt sorununu göz önünde bulundurmaları gerekir. Önce Kürt halkının iradesini tanımalılar. Kürt sorununun çözüm adresi İmralı’dır. Çözüm istiyorlarsa İmralı ile görüşecekler. Kayyumla ve savaş politikalarıyla ve saldırılarla başaramazlar. Onları sandıklarda göreceğiz. Her yer de barış ve demokrasi mücadelesi yürüten Kürt halkı, onlara en iyi cevabı verecek. Ama şimdi özgürlük ve kazanma zamandır” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından yurttaşlar yoğun kar yağışı altında Newroz ateşini yaktı. Kutlama, sanatçıların seslendirdiği şarkılar eşliğinde halkın halaya durmasıyla devam etti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ