Dargeçit eski Belediye Başkanının dosyasındaki ‘gizli tanık’ 6 yıldır kayıp!

Dargeçit eski Belediye Başkanının dosyasındaki ‘gizli tanık’ 6 yıldır kayıp!
  • 31 Ekim 2021 23:30
Dargeçit eski Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipçik’in 5 yıl 8 aydır tutuklu olarak yargılandığı davanın duruşması, “gizli tanık dinlenecek” denilerek sürekli erteleniyor.
Mardin’in Dargeçit (Kerboran) eski Belediye Eşbaşkanı Zeynep Sipçik, 2016 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyım atandıktan sonra “örgüt üyesi” olmak iddiasıyla 30 Mart 2016 tarihinde gözaltına alındı. Gözaltına alınan Zeynep, ertesi gün çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak, Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Ardından da, güvenlik gerekçesiyle Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi.
Zeynep hakkında açılan davanın ilk duruşması Midyat Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Ancak mahkeme heyeti güvenlik gerekçesi ile davanın naklini talep etti. Ardından Yargıtay 5. Ceza Dairesi davanın Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verdi. Mahkeme heyeti, Zeynep’e 13 Haziran 2019 yılında “örgüt üyesi” olmak iddiasıyla 13 yıl 6 ay hapis cezası verdi.
Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi, 21 Eylül 2020 tarihinde “gizli tanıkların dinlenilmemiş olması ve tüm dosyalardan savunmasının alınmamış olmasını” gerekçe göstererek, dosyayı bozma kararı verdi. Bölge mahkemesinin verdiği kararın ardından dosya Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Mahkeme heyeti “gizli tanık Burhan”ın dinlenmesi kararı aldı, ancak 1 yıla yakındır devam etmekte olan yargılama sürecinde gizli tanığa ulaşılamadı.
Konuya dair Zeynep Sipçik’in annesi Hecice Sipçik ve dosya avukatı Erdal Kuzu süreci anlattı.
‘Bizimle dalga geçiyorlar’
Hecice, kızının yargılanma sürecine dair hatırlatmalarda bulunarak, Zeynep’in özyönetim süreçlerinde bir hastalığından kaynaklı Diyarbakır’da hastanede tedavi olduğunu söyledi. Kızının yargılandığı mahkemenin sürekli ‘gizli tanık’ dinlenecek diyerek duruşmayı farklı tarihlere ertelediğini kaydeden Hecice, “’Gizli tanık diyorlar’ ancak bu kişi nerede? Duruşmalara gidiyoruz, bizimle dalga geçiyorlar. Geçtiğimiz ayda kızımın duruşması vardı. Kızım duruşmadan sonra kendisiyle yaptığım telefon görüşmesinde hakimin kendisini dinlemediğini ve telefonuyla oynadığını söyledi. Çok büyük haksızlık yapıyorlar. Hala duruşmaları erteliyorlar. Kızıma yöneltilen suçlamalara dair ellerinde herhangi bir kanıt yok” ifadelerini kullandı.
‘Cezaevlerinde baskılar var’
Yargılama sürecinin kendileri için zor olduğunu belirten Hecice, tutsaklar üzerinde ciddi bir baskının olduğunu ifade etti. Hecice, “3 yıl önce kızımı hastaneye götürdüklerinde saçından tutup yerde sürüklemişlerdi. O günden bu güne değişen bir uygulama olmadı. Biz tutsak yakınları olarak ne diyeceğimizi unutur hale geldik. 6 yıla yakındır cezaevlerine gidiyorum. Ancak herhangi bir düzelme yok. Kızıma kitap gönderiyorum fakat bana geri gönderiyorlar. Mektuplarımız ulaştırılmıyor. Ben 2 yıldır kızımı göremiyorum. Biz tutsak yakınlarına ne kadar zorluk çıkarılıyorsa, tutsaklara iki katını çıkarıyorlar. Kızıma şu anda görüş cezası vermişler ve gerekçeleri ise Kürtçe şarkı söylemeleri” diye anlattı.
‘İtirazlar ret edilmekte’
Zeynep’in “gizli tanık” beyanları ile 5 yıl 8 aydır tutsak tutulduğunu söyleyen avukat Erdal kuzu ise, “Mahkeme, kendi yapmış olduğu eksikliği Zeynep’in tutukluluk halinin devamı için gerekçe yapmaktadır. Dava, seçilmiş belediye başkanının delilsiz cezalandırma amacını gütmektedir. Tutukluluk haline yapılan itirazlar benzer şablon kararlar ile ret ediliyor. Bu hali ile davanın adil olarak yürüdüğünden bahsetmek mümkün değil” dedi.
‘Türkiye’de yargı düzenin resmi’
“Gizli tanık ithamı ile siyasetçilerin cezalandırılması veya cezaevinde tutulması tipik bir devlet refleksi haline gelmiştir. Yargı da bunun aracı haline gelmiştir” diyen Erdal, 5 yıl 8 ay süren tutukluluk halinin orantılı olmadığını kaydederek, Zeynep hakkında verilen cezanın onanması durumunda dahi infazının bitmiş olması gerektiğinin altını çizdi. Ancak tüm bu yaşananlara rağmen Zeynep’in tutukluk halinin devamında karar verildiğini belirten Erdal, Zeynep’in yargılanma sürecinin Türkiye’nin mevcut yargı düzeninin resmi olduğunu söyledi.
Zeynep’in bir sonraki duruşması 2 Aralık 2021 tarihinde görülecek. (Jinnews)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ