Mardin Roj

Dara Antik Kenti, Dara Çöp Kenti oldu

Dara Antik Kenti, Dara Çöp Kenti oldu
  • 12 Ekim 2021

Çöp yığınlarının ortalıkta bekletildiği Dara Antik Kenti’nde köylüler de gelen turistler de şikayetçi. Köylüler, Dara Antik Kenti’nin adının Dara Çöp Kenti olmasından endişe duyduklarını söyledi.

 

Dünyanın hemen her yerinden turistlerin uğrak yeri olan Mardin’in Artuklu ilçesi Dara Köyünde bulunan Dara Antik Kenti’nin çevresinde çöp yığınları tarihe görenleri şaşırttı. Bin 500 yıllık tarihi ile gelenleri kendisine hayran bırakan Antik Kenti ziyarete gelenleri ilk karşılayan çöp yığınları oluyor. Çöp yığınları nedeniyle ortalığa saçılan kökü kokular da bölgeye gelenleri ayrıca rahatsız ederken, sorunun çözümü için köylülerin çağrıları da yanıt bulmaması dikkat çekiyor.

 

Çöp yığınlarının yanında Dara Antik Kenti çevresine saçılan plastik atıklar da görenleri hayretler içinde bırakırken, köylüler çöplerin toplanmamasından kaynaklı çöp yığınlarının ortaya çıktığını belirtti.

 

Köylüler, bölgedeki çöplerin bazen günlerce alınmadığını iddia ederken, bir köylü “Buraya gelenler bu çöpleri görünce akıllarında Antik Şehir kalmıyor. Çöp yığını kalıyor. Bu çöpleri toplamak zor değil. Köylünün çöpü yok sadece gelen gidenin de çöpü burada birikiyor. Lokanta, kafe gibi yerler de var. Burası şehir merkezi kadar olmasa da kalabalık olan bir yer. Gelen giden herkes bir şey bıraksa çöpler doluyor zaten. O yüzden buraya çöp arabalarının daha fazla gelmesi gerekiyor. Bu rezilliğin ortadan kaldırılması gerekiyor. Kimin sorumluluğunda bilmiyoruz. Muhtar arıyor belediyeyi geleceğiz diyorlar. Bir gün geliyorlar sonraki gün yine aynı. Mardin’e Dara Antik Kenti’ne bu görüntü yakışmıyor” tepkisinde bulundu.

 

Bir başka köylü de “Bazen turistlere anlatırken, çöplerin de tarihi olduğu için kaldırılmadığını söyleyerek, espri yapıyoruz. Birlikte gülüyoruz. Başka türlü nasıl açıklayacağımızı biz de bilmiyoruz” dedi. Köylülerin dikkat etmeye çalıştığını ancak çöp tenekelerinin dolması ile yapabilecekleri bir şey olmadığını söyleyen köylü, “Şimdi turist geliyor fotoğraf çekecek elbet bir yerden bir çöp görüntüsü giriyor. Bazen mezarların olduğu bölgelere kadar çöp dağılıyor. Zamanında boşaltmayınca çöp tenekelerini köpekler, kediler oynuyor sağa sola saçılıyor çöpler. Buna biz çözüm bulunması gerekiyor. Başka türlü bu sorun devam ederse, Antik kentin adı, çöp kent olarak anılmaya başlayacak” dedi. Kaynak: MardinHaberGazetesi

Haberin Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ