Mardin Roj

DAİŞ Lideri Bağdadi’nin Yardımcısı yakalandı

DAİŞ Lideri Bağdadi’nin Yardımcısı yakalandı
  • 11 Ekim 2021

Irak Başbakanı Mustafa Kazımi, Irak istihbarat güçlerinin bugün, IŞİD eski lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin yardımcısı ve mali sorumlusunun yurt dışında yakalandığını duyurdu. Ancak söz konusu ülkenin neresi olduğunu açıklanmadı.

 

Mustafa Kazimi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, IŞİD lideri Sami Casim’in güvenlik güçlerinin Irak sınırı yakınlarında düzenlediği operasyonla yakalandığını söyledi. Kazımi, istihbarat biriminin aldığı istihbarat ile sınır dışındaki operasyonun gerçekleştiğini söyledi. Ve söz konusu operasyonu düzenleyen görevlilerden “kahraman” olarak bahsetti.

 

Kazimi, operasyonun tarihini ve yerini ise açıklamadı.

 

Irak Güvenlik İstihbarat Bürosu, operasyonun Milli İstihbarat Daire Başkanlığı ve yurtdışındaki güçlerin ortak çalışmasıyla gerçekleştirildiğini bildirdi.

 

Açıklamaya göre, Sami Casim uluslararası düzeyde aranıyordu ve örgütü yöneten üst düzey komitenin üyesiydi. Ayrıca IŞİD’in mevcut lideri Abdullah Abdullah Kardaş’a da yakındı.

 

Irak Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Sözcüsü Liwa Yehya Resul, birkaç gün önce Anbar, Ninova, Selahaddin, Bağdat ve Irak vilayetlerinde düzenlenen operasyonlarda 9 IŞİD üyesinin tutuklandığını duyurmuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ