Mardin Roj

Daha önce işkence gören köylülerin gözaltı süresi uzatıldı

Daha önce işkence gören köylülerin gözaltı süresi uzatıldı
  • 4 Haziran 2020 12:15

Derik’in kırsal mahallelerinde gözaltına alınan 7 kişinin gözaltı süresi 4 gün daha uzatıldı. Gözaltındaki 3 kişinin de geçtiğimiz yıl gözaltında darp edildikleri öğrenildi.

Mardin’in Derik ilçesine bağlı Çayköy (Şeba Jer) ve Çataltepe kırsal mahallelerinde 31 Mayıs’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 9 yurttaştan 2’si dün serbest bırakıldı. Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “gizlilik” koyduğu soruşturma kapsamında gözaltına alınan diğer 7 kişinin gözaltı süresi ise 4 gün daha uzatıldı. Avukatların “gizlilik” kararı nedeniyle ulaşamadığı ancak iktidara yakın medya tarafından detayları paylaşılan soruşturmanın, 2019 yılında yapılan gözaltıya ilişkin başlatılan soruşturmanın devamı olduğu öğrenildi. Yurttaşlara, “örgüte yardım etmek” suçlamasının yöneltildiği bilgisine ulaşıldı.

DAHA ÖNCE İŞKENCE GÖRMÜŞTÜLER

Çayköy’de gözaltına alınan Bedrettin Özge, Halil Bergin, Aydın Özdurak ve Nezir Demir’in, Derik kırsalında 17 Aralık 2019’da yaşanan bir çatışma sonrası ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından gözaltına alınan ve işkenceye maruz kalan kişiler olduğu daha önce ortaya çıkmıştı. Aynı şekilde Çataltepe’de gözaltına alınan Mahmut Temel, İbrahim Temel ve M. Nezir Demli’nin de 21 Ekim 2019’da yine sokağa çıkma yasağı sırasında darp edilerek gözaltına alınan kişiler olduğu belirtildi. Aynı operasyon kapsamında 3 isim ile birlikte gözaltına alınan 70 yaşındaki Yusuf Temel, 31 Ekim 2019’da tutuklanmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ