Mardin Roj

Cumartesi Annesi Hayriye Doğan yaşamını yitirdi

Cumartesi Annesi Hayriye Doğan yaşamını yitirdi
  • 16 Eylül 2021

Yıllarca çocuklarının cenazesini bulmak için mücadele eden Barış Annesi Hayriye Doğan, yaşamını yitirdi. Doğan, oğlu Fahrettin Doğan’ın yanına kendi kazdığı mezarda toprağa verildi. 

Ömrü direnişle geçen ve son dönemlerde yakalandığı kanser hastalığı sebebiyle tedavi gören Barış Annesi Hayriye Doğan (82), bu sabah Diyarbakır’daki evinde yaşamını yitirdi. Doğan’ın cenazesi buradan Yeniköy Mezarlığı’ndaki camiye götürüldü. Dini vecibelerin ardından Doğan’ın cenazesi, ailesi, sevenleri ve çok sayıda barış annesinin de katılımıyla Alipınar Mezarlığı’na götürüldü. Doğan, 1997’de yaşamını yitiren oğlu Fahrettin Doğan’ın yanına kendi kazdığı mezarda toprağa verildi.
Doğan’ın taziyesi, Bağlar ilçesindeki Körhat Gola Gulê Taziye Evi’nde kabul edilecek.
YILLARCA ÇOCUKLARININ CENAZESİNİ ARADI
9 çocuk annesi 82 yaşındaki Doğan, yıllardır farklı tarihlerde PKK’ye katılan ve 1996-1997’de yaşamını yitiren 3 çocuğundan (Fahrettin, Abdulkadir ve Mehmet Ali) 2’sinin mezarını aradı. Doğan, vefat tarihi 10 Mayıs olan ve genelde Anneler Günü’ne denk gelen mezarına sahip olduğu tek çocuğu Fahrettin Doğan’ın kabrinin başında oldu. Doğan, oğlunun mezarının yanına kendisi için de mezar kazdırdı. Fahrettin ile mezar yerlerini dahi bilmediği Abdulkadir ve Mehmet Ali isimli çocuklarının fotoğrafını boynundaki kolyede saklayan Doğan, çocuklarının cenazesini bulabilmek için yıllarca kayıp yakınlarının Diyarbakır’da düzenlediği “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” eylemine katıldı. Doğan, verdiği demeçlerinde, çocuğunu kaybettiği Anneler Günü’nün kendisine acıdan başka bir şey hatırlatmadığını söylemişti.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ