Mardin Roj

Cumartesi Annesi Demir hayatını kaybetti

Cumartesi Annesi Demir hayatını kaybetti
  • 2 Temmuz 2022 20:31 | Son Güncellenme: 3 Temmuz 2022 09:52

31 yıl önce gözaltına alınarak kaybedilen İbrahim Demir’in annesi Sare Demir vefat etti. 

 

Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşayan Cumartesi Annesi Sare Demir (85) 4 ay önce teşhisi konulan kanser hastalığı nedeniyle 2 aydır tedavi gördüğü Batman Dünya Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Demir’in oğlu İbrahim Demir 1991’de Xendok köyünde kaybedildi. Bir diğer oğlu Giyasettin Demir de 1998’de yine aynı güçler tarafından katledildi.

Demir’in oğlu İbrahim Demir 1991’de Xendok köyünde kaybedildi. Bir diğer oğlu Giyasettin Demir de 1998’de yine aynı güçler tarafından katledildi.
‘HESAP SORACAĞIZ’
Yaşı ilerlediği için Cumartesi Anneleri eylemlerine katılmakta artık güçlük çeken anne Demir, Cumartesi Annelerine gönderdiği bir mektubunda yıllardır dinmeyen acısını şöyle anlatmıştı: “Zaman her şeyin ilacı ama acının ilacı değil. Yüreğimdeki yara her gün biraz daha kanıyor. 26 yıl geçti, ben yaşlandım. Yüreğim, acısını kaldıramayacak kadar yaşlandı. Sana anlattığım masallarda hep iyiler kazanırdı. Ama gerçek hayatta öyle olmadı. Bazen kötüler de kazanabiliyormuş. Ama sen yine de unutma iyiler daima haklıdır. Bir çocuğu öldürdüklerinde annesini de öldürüyorlar. İnsan olan bir anneyi ağlatmaz ama onlar zalimdi. Merak etme oğul, onları saklandıkları karanlıktan çıkaracağız, hesap soracağız” demişti.
Demir’in cenazesi Batman’dan alınarak İlçe merkezinde bulunan Şeyh Hasan Mezarlığında aile fertlerinin katılımıyla defnedi.

 

CUMARTESİ ANNELERİ AÇIKLAMA YAPTI 

 

Sare Demir’in vefat haberini Cumartesi Anneleri de, sosyal medya hesaplarından duyurdu: “Bir annemiz daha adalete ulaşamadan yaşamını yitirdi. 31 yıl önce gözaltında kaybedilen İbrahim Demir’in annesi Sare Demir’in aramızdan ayrılışının derin üzüntüsü içindeyiz. Demir ailesine başsağlığı diliyoruz.”

 

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA SORUŞTURMASINDAN HİÇBİR SONUÇ ÇIKMADI

 

Cumartesi Anneleri, 871. hafta açıklamalarında İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın Şırnak’ın İdil İlçesi’ne bağlı Çukurlu Köyü’nde gözaltına alınarak kaybedilmelerine ilişkin şu bilgileri vermişti:

 

– 36 yaşındaki İbrahim Demir ve 39 yaşındaki Agit Akipa, Şırnak’ın İdil İlçesi’ne bağlı Çukurlu Köyü’nde yaşıyordu. Agit Akipa aynı zamanda köyün muhtarıydı. Köylüler üzerinde ağır bir koruculaştırma baskısı vardı. Köye giriş ve çıkışlar asker kontrolü altındaydı. Köy okulu karakol haline getirilmiş, bazı köylülerin evlerine el konularak askerler yerleştirilmişti.

 

– İbrahim Demir ve Agit Akipa, askerlerin okulu ve evleri boşaltmaları için önce Kaymakamlığa ardından İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Başvurudan sonra üzerlerindeki baskı daha da arttı.

12 Aralık 1991 tarihinde İbrahim Demir ve Agit Akipa İdil’deki bir siyasi cinayet taziyesinden evlerine dönmek için köylülerle birlikte traktöre bindiler. Traktör yolda askerler tarafından durduruldu. İbrahim Demir ve Agit Akipa Dargeçit Anıtlı Tabur Komutanlığı’na bağlı Ağaçlı mezrasında bulunan Piyade Bölük Komutanı ve askerleri tarafından gözaltına alındılar.

 

– Jandarma karakoluna giden ailelere, Karakol Komutanı “Onları hiç görmedik” dedi. Bir asker gizlice aileleri “mağaralara gidin” diye yönlendirdi. Aileler köylülerle birlikte askerin işaret ettiği bölgeyi karış karış aradı. 13 Aralık 1991 tarihinde girişi taşla örülerek kapatılmış bir mağarada, kayıpların işkence görmüş, gözleri ve elleri bağlanmış haldeki cansız bedenlerine ulaşıldı. Olay hakkında başlatılan soruşturmada İdil Cumhuriyet Başsavcılığı Ağaçlı mezrasında bulunan Piyade Bölük Komutanı Üsteğmen ve ilgili er ve erbaşların “adam öldürme” suçundan şüpheli olduğuna kanaat getirdi. Bunun üzerine 18 Aralık 1991 tarihinde soruşturma açma izni almak için dosyayı Dargeçit Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu’na gönderdi. Dargeçit Kaymakamlığı İlçe İdare Kurulu 20 Mayıs 1992 tarihinde “men’i muhakeme” kararı verdi.

 

– 2011 yılında aileler avukatları Tahir Elçi aracılığıyla İdil Cumhuriyet Başsavcılığı’na tekrar başvuruda bulundu. Yeni bir soruşturma başlatan Savcılık dosyaya ulaşmak için ilgili kurumlara başvurdu. Ancak bütün kurumlar arşivlerinde herhangi bir dosya, bilgi veya belgeye rastlamadıklarını bildirdi. Bunun üzerine İdil Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı kaybeden Dargeçit Kaymakamlığı görevlileri hakkında “görevi kötüye kullanmak”tan soruşturma başlattı. (2011/646) Ancak yürütülen soruşturmalardan bir sonuç alınmadı. Sonuçta dosya zamanaşımı gerekçe gösterilerek kapatıldı. 871. haftamızda bir kez daha Demir ve Akipa dosyasının hakkaniyete uygun, adil bir çözüme kavuşturulması çağrısında bulunuyoruz.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ