Cudi Yürüyüşüne tazyikli su ve gazla müdahale

Cudi Yürüyüşüne tazyikli su ve gazla müdahale
  • 17 Eylül 2022 18:26

Şırnak’ta askerlerin tazyikli su ve gaz bombalı saldırısına direnen binler, tecrit, talan ve savaşa tepki gösterdi. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, “Bizim yolumuz özgürlük yoludur” dedi. 

 

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde binlerce kişi Şırnak’ta bulunan Cudi Dağı’na yürümek için Milga Şantiye alanında bir araya geldi. Sıcak havaya rağmen buluşan binler, uzun bir süre ekolojik tahribata tepki gösterdi. Halaya duran kitle, sık sık savaşa ve talana karşı slogan attı.

 

 

 

 

 

TECRİDE TEPKİ

 

 

 

Bütün yolları onlarca zırhlı araçla abluka altına alan askerler, yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti. Ancak kitle yürüyüşte ısrarcı oldu. Uzun bir süre yapılan görüşmelerin sonuç vermemesi üzerine askerler, tazyikli su ve gaz bombaları ile kitleye saldırdı. Buna tepki gösteren kitle belli bir noktaya kadar yürüyerek, oturma eylemi gerçekleştirdi. Gaz bombaları ve tazyikli suya rağmen dağılmayan kitle, sık sık “Bijî serok Apo”, “Ciwan fedaiyê Rêber Apo ne”, “Direne direne kazanacağız”, “Bê Cudi jiyan nabe” ve “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları attı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ