Mardin Roj

Cudi Yürüyüşü Başladı: 84 yaşında Mardin’den bastonuyla yola çıktı

Cudi Yürüyüşü Başladı: 84 yaşında Mardin’den bastonuyla yola çıktı
  • 17 Eylül 2022 13:27
Cudi Yürüyüşü için Nusaybin’de bir araya gelen yüzlerce kişi, Cizre’ye doğru hareket etti. Bastonuyla yürüyüşe katılan 84 yaşındaki Mehmet Ekenek, “Ormanlarımız için geldim” dedi. 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Mezopotamya Ekoloji Hareketi öncülüğünde Şırnak’ta bulunan Cudi Dağı’na doğru yapılacak yürüyüş için birçok kentten yüzlerce kişi yola çıktı. “Savaş Yıkımına ve Doğa Talanına Karşı Yürüyoruz” şiarıyla yapılacak yürüyüş için Urfa, Adana, Mersin ve Mardin’den gelen yüzlerce kişi Nusaybin’de toplandı.
Urfa’dan yola çıkan heyet, Viranşehir’de polisler tarafından kimlik kontrolü için durduruldu. Bu sırada heyet içindeki bir kişinin fotoğraf çekmesi üzerine tartışma yaşandı. Polis, HDP Urfa İl Eşbaşkanı Ahmet Atış ile Ahmet İstek isimli yurttaşı darp etti. Ahmet İstek gözaltına alınırken, diğer kişiler Nusaybin’e ulaştı. HDP Sözcüsü Ebru Günay ile milletvekili Pero Dündar da toplanan grupta yer aldı. Uzun bir araç konvoyu oluşturan yüzlerce kişi, Nusaybin çıkışında polis engeliyle karşılaştı. Bir süre sonra kitle Cizre’ye doğru yola çıktı.
ELİNDE BASTONUYLA YÜRÜYÜŞTE
Derik ilçesinden gelen 84 yaşındaki Mehmet Ekenek de yürüyüşe katılmak için Nusaybin’e geldi. Bastonuyla yürüyüşe katılan Ekenek, yıllardır bölgede kuraklık yaşandığına dikkat çekerek, ağaç kesimlerine tepki gösterdi. Ekenek, “Ormanlarımız için geldim” diyerek, doğayı korumayı ve ağaç kesimini engellemeyi amaçladıklarını söyledi.
83 yaşındaki Osman Sarıboğa, orman kıyımına karşı yürüyüşe katıldığını belirterek, “Kürdistan’ın ağaçlarını kesiyorlar. Kürdistan’ın ormanlarını, dağlarını bombalıyorlar. Çocuklarımızın cenazelerini parçalıyorlar, ormanlarımızı kesiyorlar. Biz bu hakareti hiç bir şekilde kabul etmeyeceğiz. Kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.
72 yaşındaki Süreyya Yılmaz ise, ağaç kesimlerine karşı yola çıktıklarına işaret ederek, kesimi durdurana kadar yürüyeceklerini söyledi. (Mezopotamya)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ