Colemêrg Belediyesi’nde kayyımın AKP kurası

Colemêrg Belediyesi’nde kayyımın AKP kurası
  • 1 Temmuz 2023 09:35

Kayyım yönetimindeki Colemêrg Belediyesi’nde, “kura” ile yapılan işe alımlarda AKP il ve ilçe yöneticilerinin olması dikkat çekti.

 

Kayyım yönetimindeki Colemêrg Belediyesi, Haziran ayında 67 kişiyi “kura” ile işe aldı. İşe alınanların büyük bir bölümünün AKP il ve ilçe yöneticileri olması dikkat çekti. Sadece Haziran ayı içerisinde belediyeye 2 su arıza ustası, 8 itfaiye eri, 3 beden işçisi, 2 kasap, 12 büro personeli, 35 şoför, 1 bilgisayar programcısı ve 4 veterinerlik hizmetleri işçisi alımı yapıldı. Kayyım tarafından “kura çekilişi” adı altında yapılan alımlarda, AKP Colemêrg İl Teşkilatı’nda görevli yöneticiler de yer aldı. “Kura çekimi” sonrası yayınlanan işe alım listesinde; AKP Colemêrg İl Başkan Yardımcısı ve İl Genel Sekreteri Melek Tatlı, AKP Colemêrg Kadın Kolları Kıran Mahallesi Başkanı Seher Çallı, AKP Colemêrg İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Azad Yürür’ün olması dikkat çekti.

 

‘İŞE ALINANLAR AKP ÜYESİ’

 

Kayyım atanan Colêmerg Belediyesi’nin Meclis üyesi olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez ilçe Eşbaşkanı Sinem Seven, kayyımın işe alımlarında AKP’li isimleri belediyeye yerleştirdiğini söyledi. Seven, “2019 yılında seçimlerde hak kazandığımız belediyeye borçlar nedeniyle tek bir işçi alımı yapamazken, kayyımlar atandığı gibi her yıl belirli dönemlerde işe alımlar yapılıyor. Kayyım tarafından ilan edilen işçi alımı haberleri sadece bir gösteriş. Personel alımı için başvuru yapan birçok gencin başvurusu, ‘evrak eksik, sürücü belgesi bulunmuyor’ gibi bahanelerle reddedildi. Yapılan kura çekimleri ve alınan personel listelerine bakıldığında, kayyım tarafından kent halkının kendisine ve AKP’ye muhtaç bıraktığı tablosu ortaya çıkıyor. İşe alınan personellerin çoğunluğu AKP üyesi, yöneticisi veya gençlik çalışanı olduğu görülüyor. Bu kura işlemlerinde nasıl bir usulsüzlük yapıldığı da ortaya çıkıyor. Yapılan kura işlemlerinde AKP üyelerinin çıkması bu kadar tesadüf olamaz” dedi.

 

‘KORUCULUĞA TEŞVİK’

 

Kayyımının sadece AKP’lileri işe almasının “kendine muhtaç” etme politikası olduğunu ifade eden Seven, “Kayyımların bu politikasıyla Kurdistan kentlerinde işsizlik oranı her geçen gün artıyor. Kayyımlar gençleri işsiz bırakarak, kendine muhtaç ederek, koruculuk ve bekçiliğe teşvik ediyor. Colemêrg ve Kurdistan halkı olarak kayyımlara nasıl önceki seçimlerde gerekli cevabı verdiysek, bu seçimlerde de gereken cevabı vereceğiz” şeklinde konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ