Mardin Roj

Çok dilli tabelayı tekleştirdiler

Çok dilli tabelayı tekleştirdiler
  • 08 Nisan 2021
Silvan Belediyesi son kayyımı, ilçe giriş-çıkışlarında bulunan ve önceki kayyım döneminde kaldırılan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce tabelanın yerine sadece Türkçe tabela dikti.
İçişleri Bakanlığı tarafından Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki belediyelere atanan kayyımların, Kürtçe tahammülsüzlüğü sürüyor. Kayyımları Kürtçeye yönelik uygulamaları, bu kez Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde devreye konuldu. 2014 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yönetimindeki belediye tarafından ilçenin giriş ve çıkışlarında bulunan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce “Hûn bi xêr hatin”, “Hoşgeldiniz” ve “Welcome to” yazılı tabela, 2016’da kayyım atanmasının ardından gizli bir şekilde kaldırıldı.
31 Mart yerel seçimlerinin ardından HDP’li Eşbaşkanlar Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu’nun görevden alınmasının ardından kayyım olarak atanan ilçe kaymakamı Murat Öztürk, kaldırılan tabelanın yerine sadece Türkçe “Silvan’a Hoş Geldiniz” yazılı tabela dikti.
BELEDİYE YAPTI KAYMAKAMLIK DUYURDU 
Silvan Belediyesi tarafından dikilen tabela, Silvan Kaymakamlığı’nın Twitter hesabından duyuruldu. Yapılan paylaşımda, “Diyarbakır’dan ve Batman’dan İlçemize giriş güzergahında belediyemiz tarafından ‘Silvan’a Hoşgeldiniz’ aydınlatmalı tabela çalışması yapılmıştır” ifadelerine yer verildi.
EŞBAŞKANLAR: KÜRT DİLİ YOK SAYILIYOR
Konuyla ilgili ulaştığımız yerine kayyım atanan Silvan Belediyesi Eşbaşkanları Naşide Toprak ve Abbas Azizoğlu, ajansımıza ortak açıklama yaptı. Eşbaşkanların Kürtçeye yönelik uygulamalarına tepki gösterilen açıklama şöyle: “Bugün değil, yıllardır Kürt dili, kültür ve sanatı yok sayılıyor. Son bir yılda Silvan halkının iradesine 3 ayrı kayyım atandı. Önceki kayyımlar Meya Kadın Kurumu, Silvan Dil Kurumu, Zembilfiroş Kültür ve Sanat Kurumu’nu kapattılar. İlçe nüfusu tamamen Kürt olmasına rağmen, kayyım tek bir Kürtçe kelimenin dahi yer almadığı bir tabela dikiyor. Bu Kürt dilini tanımamaktır. Bu uygulamayı kabul etmiyor ve kınıyoruz.”
UYGULAMAYI BEĞENEN KEPOĞLU’NUN HABERİ YOK!
Silvan’da yaşayan AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Kadın Kolları üyesi Suna Kepoğlu’na telefonla ulaşarak, kayyımın uygulamasını sorduk. Silvan Kaymakamlığı tarafından tabelanın dikilmesiyle ilgili yaptığı paylaşımı Twitter hesabından beğenen Kepoğlu, tabelanın dikilmesiyle ilgili bilgi sahibi olmadığını, paylaşımın çocukları tarafından beğenildiğini savundu. Konuyla ilgili bilgi aldıktan sonra gerekli bilgilendirmeyi yapacağını belirten Kepoğlu, konuyla ilgili AKP Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın ile görüştüğünü ve konuyla ilgili açıklama yapacaklarını söyledi. (MA)
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ