Mardin Roj

Çocuklara verilen hapis cezaları Meclise taşındı

Çocuklara verilen hapis cezaları Meclise taşındı
  • 27 Temmuz 2021

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Kadri Sancar ile beraber 7 çocuğa 22’şer yıl hapis cezası verilmesini Meclise taşıdı.

 

HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay, Kadri Sancar ile beraber 7 çocuğa 22’şer yıl hapis cezası verilmesini Meclise taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemi ile soru önergesi veren Ebru Günay, çocukların yeniden yargılanması için gerekli incelemeleri yapıp yapmayacağını sordu.

 

Ebru Günay’ın verdiği soru önergesi şu şekilde;

 

“Mardin Dargeçit’te 2015-2016 yıllarındaki sokağa çıkma yasağı sürecinde bir eve sığınan K.S., Ö.K., İ.A., B.A., H.T., R.A. ve S.D. adlı çocuklar, özel harekat tarafından gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır. Halen Aliağa Şakran Cezaevi’ndeki Kadri Sancar’ın 22 yıllık cezası ise geçtiğimiz günlerde Yargıtay tarafından onanmıştır. 22 yıl ceza verilen Kadri Sancar yargılama boyunca hakim karşısına sadece SEGBİS ile çıkarılmış ve Kadri Sancar’ın adil yargılanma hakkı başta olmak üzere birçok hakkı ihlal edilmiştir.

 

 

2015 yılında yaşları 15, 16, 17 arasında değişen çocuklar, özel harekat polislerince işkenceye maruz kalmışlardır. O dönem 17 yaşında olan Kadri Sancar’ın boynuna kemer bağlanıp yerde sürüklenmiştir. Aile bu olaydan 4 ay sonra çocuklarını gördüklerinde gözlerinin altında hala morluklar olduğunu ifade etmişlerdir. Çocuklar yaklaşık bir buçuk ay kadar Midyat’taki cezaevinde tutulup daha sonra İzmir’in Aliağa ilçesine bağlı Şakran Çocuk ve Gençlik Hapishanesi’ne gönderilmiştir. Aktarımlara göre yaklaşık bir gün süren yolculukta çocuklara yemek ve su verilmemiştir.

 

1. Tutuklandığı süreçte 18 yaşından küçük olan ve geçtiğimiz günlerde kendisine 22 yıl ceza verilen Kadri Sancar’ın davasının yeniden görülmesi ve başta adil yargılanma hakkı olmak üzere tüm haklarının sağlanıp gerekli hukuki süreçlerin işletilmesi için girişimlerde bulunacak mısınız?

 

2. Türkiye’de adalete erişim, adil yargılanma hakkı başta olmak üzere, temel hak ve özgürlüklerin kullanılabilmesini sağlamak ve hukuki süreçlerin gerektiği gibi işletilmesi için gerekli çalışmaları yapacak mısınız?

 

3. 2015 yılındaki sokağa çıkma yasaklarında Dargeçit’te gözaltına alınan çocuklara işkence uygulayan özel harekat polisleri hakkında gerekli soruşturmaları yapacak mısınız?

 

4. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin tespit edilmesi, gerekli iyileştirmelerin yapılması için Bakanlık olarak girişimlerde bulunacak mısınız?”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ