Cizre’de Birca Belek Dil ve Kültür Derneği öğrencilerini bekliyor

Cizre’de Birca Belek Dil ve Kültür Derneği öğrencilerini bekliyor
  • 29 Eylül 2019 09:52 | Son Güncellenme: 29 Eylül 2019 10:13

Cizre’deki Birca Belek Dil ve Kültür Derneği’nde Kürtçe kurslar için kayıt işlemi başladı. Dernek çalışanlarından yazar Bahattin Robar, dili geliştirmeyi görev edindikleri bu yolda destek beklediklerini belirterek, herkesi kurslara kayıt olmaya çağırdı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde, çeşitli seviyelerde Kürtçe dil derslerinin verileceği Birca Belek Dil ve Kültür Derneği’nin açılışı geçtiğimiz hafta gerçekleşti. Aynı zamanda Kürt tarihi ve edebiyatı üzerine de derslerin verileceği ve araştırmaların yapılacağı dernekte, önümüzdeki haftalarda başlatılması planlanan dil dersleri için kurs kayıtları başladı.


YAZAR ROBAR: DİLİ GELİŞTİRMEYİ GÖREV EDİNDİK

Dernek çalışanlarından yazar Bahattin Robar, Kürt dilini geliştirmek, araştırmak ve öğretmek amacıyla koyuldukları yolda destek beklediklerini belirtti. Cizre’nin Kürt kültürü ve dilinin yaşatıldığı merkezler arasında yer aldığına değinen Robar, “Biz de Celadet Bedirxan’ın ardılları olarak dili geliştirmeyi kendimize görev edindik. Bundan kaynaklı dilimizi yaşatmalı ve öğretmeliyiz” dedi.


‘HERKESİ KAYIT YAPMAYA BEKLİYORUZ’

Dernekte dil eğitiminin yanı sıra dili ilgilendiren her alanda çalışma yapacaklarını aktaran Robar, “3 seviyede kursumuz olacak. Kendini geliştirmek ve uzmanlaştırmak isteyenler için de öğretmenlik kursumuz olacak. Şu an kayıt alıyoruz. 20 gün sonra kurslarımızı başlatmayı amaçlıyoruz. 7’den 70’e herkesin kayıt yapmasını bekliyoruz. Birçok tecrübeli arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımızla hem hafta sonraları hem de mesai sonrası kurslarımızı yürüteceğiz” diye konuştu.


MELAYÊ CIZÎRÎ KÜTÜPHANESİ İÇİN DESTEK ÇAĞRISI

Robar, son olarak Kürt düşünür Melayê Cizîrî adına bir kütüphane oluşturacaklarına işaret ederek, “Herkesin bu kütüphaneye katkı sunmasını bekliyoruz. Her türlü Kürtçe kitabı bu kütüphanede insanların hizmetine sunacağız. Halk bize bu konuda destek sunabilir” çağrısında bulundu. (Mezopotamya Ajansı)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ