Mardin Roj

Cinsiyetçi söylemde bulunan şoföre özsavunma uyguladı

Cinsiyetçi söylemde bulunan şoföre özsavunma uyguladı
  • 27 Eylül 2020 13:41 | Son Güncellenme: 27 Eylül 2020 13:45

Mardin’de belediye otobüsü şoförü tarafından cinsiyetçi söylemlere maruz kalan Meltem A., yaşadığı olay üzerine şoförden şikayetçi oldu. Kadınların yaşam alanlarının daraltılmak istendiğine dikkat çeken Meltem, kadınların bu tarz durumlara sessiz kalmaması gerektiğini dile getirdi.

Mardin’in Artuklu ilçesinde Meltem A. 25 Eylül günü şehir içi otobüse bindi. Meltem, bindiği aracın şoförü tarafından cinsiyetçi söylemlere maruz bırakıldı. Cinsiyetçi söylemlerin ardından Meltem, şoföre özsavunmada bulundu.

Olayın ardından Meltem, karakola giderek şikayetçi oldu. Meltem’in şikayeti üzerine şoför ifadeye çağrıldı.

‘Toplu taşıma araçlarında hakarete maruz kalıyoruz’

Yaşadığı olay sonrasında kadınların her alanda yaşamlarının kısıtlanmak istendiğini belirten Meltem, “Sokakta, evde, işyerlerinde ve özellikle toplu taşıma araçlarında sürekli hakarete maruz kalabiliyoruz. Hiçbir şey olmasa bile yaşam tarzlarımız üzerinden hakarete maruz kalabiliyoruz. Kısa kollu üst giymemden dolayıydı belki de. Tıpkı bisikletiyle otobüse binen kadının uğradığı hakaret gibi” dedi.

‘Nefret söylemlerine karşı sessiz kalmamalıyız’

Kadınların bu tür durumlara sessiz kalmaması gerektiğini ifade eden Meltem, “Biz kadınlar karşılaştığımız bu nefret söylemlerine karşı sessiz kalmamalıyız ve şikayette bulunmalıyız. Unutmamak gerekir ki bu da bir şiddet türüdür. Mardin’de otobüs şoförlerinin eğitimden geçmesi gerekiyor. Yoksa biz kadınlar her an psikolojik ve fiziksel şiddet ile karşı karşıya kalabiliriz. Kadınlar bu tür durumlarda mutlaka karakola gidip şikayette bulunmalı. Yaşadığım durum beni psikolojik olarak yıprattı. Hangi cüretle bana bu kelimeyi kullanabilir. Bugün bana bu hadsizliği yapan kişi yarın başka bir kadın yolcuya da aynısını yapar. Hem kendim hem de başka kadınların can güvenliği için şikayetimin arkasında durup sürecin sonuna kadar takipçisi olacağım” diye konuştu. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ