Mardin Roj

Cinsel Saldırı faili tahliye edildi: Bu nasıl adalet?

Cinsel Saldırı faili tahliye edildi: Bu nasıl adalet?
  • 14 Ocak 2021

Z.Ç. adlı çocuğa tecavüz suçuyla yargılanan Osman Ç.’nin DNA raporuna rağmen ilk duruşmada “kaçma şüphesi olmadığı” gerekçesiyle tahliye edilmesine tepki gösteren, abla Pervin Şişman, “Bu nasıl adalet?” diye sordu. 

İsviçre’den 2 Temmuz 2020’de misafir olarak Mardin’in Kızıltepe ilçesine gelen 17 yaşındaki Z.Ç.’ye cinsel saldırıda bulunmaktan tutuklanan amcası Osman Ç., yargılandığı Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen ilk duruşmada tahliye edildi.
DNA ÖRNEĞİ UYUŞTU 
Savcılık tarafından hazırlanan iddianamede yer verilen olay yeri inceleme raporunda Z.Ç.’nin ifadelerinde saldırının yaşandığı yere ilişkin verdiği bilgilerin örtüştüğü belirtilirken, hazırlanan Kriminal Uzmanlık Raporunda da Osman Ç.’nin odasından alınan numunelerin Osman Ç. ve Z.Ç.’nin DNA’sı ile uyumlu olduğu kaydedilmişti.
‘KAÇMA ŞÜPHESİ YOK’ 
Mardin 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada “mağdur” olduğunu ileri sürüp, ailesinin “perişan” olduğunu ve kendisinin “kurban seçildiği” şeklinde beyanlarda bulunan Osman Ç., hakkında Savcılığın söz konusu “deliller kapsamında üst sınırdan ceza verilmesi ve tutukluluk halinin devamı” yönündeki talebine karşılık mahkeme heyeti, sanığın “üzerine atılı suç yönünden, delillerin toplanmış oluşu ve sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olguların bulunmaması, sanığın delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme, taraflar üzerinde baskı yapma, girişimde bulunma hususlarında kuvvetli şüphe oluşturan davranışlarının olmaması ve tutuklu kaldığı süre dikkate alarak” tahliyesine karar verdi.
AVUKATLAR İTİRAZ EDECEK
Mahkemenin kararına ilişkin Z.Ç.’nin avukatları, karara itiraz edeceklerini ve Osman Ç.’nin yeniden tutuklanması talebinde bulunacaklarını belirterek, hukuki sürecin devam edeceğini dile getirdi. Dosyadaki delillerin Osman Ç.’nin tutuklu yargılanmasına yeterli olduğunu ve savcılığın mütalaası yönünde karar verilmesi gerektiğini belirten avukatlar, üst mahkemenin alacağı kararla yanlıştan dönülmesini beklediklerini ifade etti.
 İNTİHARA KALKIŞTI 
Konuya dair Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Z.Ç.’nin ablası Pervin Şişman, tahliye kararının yanlış olduğunu dile getirerek, kardeşinin olaydan sonra iki kez intihara kalkıştığını söyledi.
Osman Ç.’nin tahliye edilmesinden sonra kardeşinin 3’üncü kez intihara kalkıştığını belirten Şişman, Z.Ç.’nin hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığını ifade etti.
Türkiye için “Bu nasıl ülke? Adalete sığındık, güvendik” diyen Şişman, karar ile birlikte hayal kırıklığına uğradıklarını dile getirdi. Şişman, “Bir tecavüzcüyü nasıl bırakırlar, bu nasıl bir adalet?” diye sordu.
‘ÖLMESİNİ Mİ BEKLİYORLAR?’
Adalet taleplerinin devam ettiğini ve başka kadınların benzer durumlarla karşı karşıya kalmamasını istediklerini sözlerine ekleyen Şişman, “Kardeşimin ölmesini mi bekliyorlar?” diye konuştu. Z.Ç. gibi binlerce çocuk ve kadının tecavüze uğradığını hatırlatan Şişman, bu kararla birlikte adalete olan inancını yitirdiğini vurguladı.
Tecavüze uğrayan çocukların yaşadıkları travmayı uzun yıllar atlatamadıklarını anımsatan Şişman, Osman Ç.’nin tutuklu yargılanmasını ve hak ettiği cezayı almasını istedi.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ