Mardin Roj

Cinsel istismar ‘sarkıntılık’ olarak görüldü

Cinsel istismar ‘sarkıntılık’ olarak görüldü
  • 16 Temmuz 2020 18:21 | Son Güncellenme: 16 Temmuz 2020 18:22

Mardin’de servis şoförü Hasan A., bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktı. Fiili “sarkıntılık” olarak değerlendiren savcı, “Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğa cinsel istismar” suçundan iddianame hazırladı.

Türkiye’de çocuklar evde, okulda, sokakta, parkta, serviste kısacası hayatın her yerinde istismara maruz kalabiliyor. İstismarı meşrulaştıran tasarıların gündeme gelmesi, faillerin korunması, cezasızlık politikaları ise çocukları istismara açık hale getiriyor. Bunun bir örneği Mardin’de yaşandı. Aralık 2019’da kentte servis şoförlüğü yapan Hasan A.’nın (30) bir çocuğu cinsel istismara maruz bıraktığı ortaya çıktı. Failin çocuğu serviste istismar ettiği öğrenilirken, çocuğun servisten indikten sonra yaşadıklarını ailesine anlatmasıyla olay yargıya taşındı.

Olay ‘sarkıntılık’ düzeyinde kaldı!

Şikayet sonrası ifadesi alınan fail, suçlamaları kabul etmezken, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Daha sonra fail hakkında iddianame hazırlandı. “Sarkıntılık yapmak suretiyle çocuğa cinsel istismar” suçundan 3 ile 8 yıl arasında ceza talep edilen iddianame, Mardin Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede failin suçu “sarkıntılık” olarak değerlendirildi ve şunlara yer verildi: “Şüphelinin ifadesinde suçlamayı kabul etmediği, mağdurun anne, babası da şüpheliden şikayetçi olduğu. Olayla ilgili olarak yapılan tahkikat sonucunda her ne kadar olayı gören bir tanık olmadığı anlaşılmışsa da mağdurun şüpheliye iftira atmasını gerektirecek bir husumetin olmadığı bu nedenle mağdurun beyanlarına itibar edilerek şüpheli savunmasının suçu kurtarmaya yönelik olarak değerlendirilmesi gerektiği şüpheli hakkında ani ve süreklilik gerektirmeyecek şekilde olduğu bu nedenle sarkıntılık suretiyle çocuğa cinsel istismar suçundan kamu davası açılabilmesi için yeterli suç şüphesinin hasıl olduğu anlaşıldığından…”

Davanın ilk duruşması 14 Eylül’de görülecek. (Jinnews)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ