Mardin Roj

CHP’nin ırkçı Bolu Belediye Başkanı’ndan ırkçı mülteci kararı

CHP’nin ırkçı Bolu Belediye Başkanı’ndan ırkçı mülteci kararı
  • 26 Temmuz 2021 18:30
CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kentte yaşayan mültecilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıkladı. Özcan, bu adımı “Birileri insan haklarından bahsedecek, bana ‘faşist’ diyecek. Hiç umurumda değil” diyerek savundu.
Mültecilere yönelik ırkçı yaklaşımların büyüdüğü bir dönemde CHP’li Bolu Belediyesi’nden bu durumu daha da besleyecek bir adım geldi. Belediye Başkanı Tanju Özcan, belediyenin toplantı salonunda yaptığı açıklamada, kente yaşayan mültecilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapacaklarını söyledi.
Özcan,  belediye başkanı olduktan sonra mültecilere belediye bütçesinden verilen ayni ve nakdi yardımları kesmesiyle tepkileri üzerine çekmişti.
Özcan, yardımı kesmelerine rağmen yabancı uyrukluların Bolu’dan gitmediğini ifade ederek, “Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. ‘İş yeri ruhsatı vermiyorum’ diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Önümüzdeki hafta belediye meclisi var. Yabancı uyruklu kim varsa abonemiz olan, su fiyatlarına, katı atık ücretlerine başta olmak üzere bazı ücretlerde 10 kat zam yapacağız. Türk vatandaşıyla yabancı uyruklu vatandaş aynı fiyattan suyu kullanamayacak. 10 kat suya, 10 kat katı atık vergisi ücretine zam yapacağız” dedi.
Yabancı uyruklu kişilerin kentten gitmelerini istediklerini söyleyen Özcan, şöyle devam etti: “Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin.”
‘BİRİLERİ BANA ‘FAŞİST’ DİYECEK, HİÇ UMURUMDA DEĞİL’
Zammın bütün yabancı uyruklu kişileri kapsayacağını açıklayan Özcan, haftaya gerçekleştirilecek olan belediye meclisi toplantısında bu kararı alacaklarını belirterek, “Bütün yabancı uyruklu kişilere bu zammı yapacağız. Gitsinler dava açsınlar. Ben hukukçuyum. Aldığım kararın gerekçesini de sebebini de söylüyorum. Kimseden bir şey saklamıyorum. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra müfettişler gelecek. Biliyorum ki bu açıklamamdan sonra birileri hakkımda suç duyurusunda bulunacak. Gene çıkıp birileri insan haklarından bahsedecek, bana ‘faşist’ diyecek. Hiç umurumda değil” diye konuştu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ